Yükleniyor...

Ethereum Shapella Yükseltmesinin Tarihi Belli Oldu

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Shapella (Shanghai/Capella) güncellemesinin 28 Şubat tarihinde yapılmasını planladıklarını duyurdu.

shapella

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Shapella (Shanghai/Capella) güncellemesinin 28 Şubat tarihinde yapılmasını planladıklarını duyurdu. 

Yalnızca Sepolia ağı üzerinde gerçekleştirilecek olan güncelleme, 56832 Epoch döneminde gerçekleşecek. Goerli ağı için yapılacak yükseltme ise Mart ayında gerçekleşecek. 

Shanghai ve Capella, yaklaşmakta olan Ethereum hard fork’unun isimleridir. Shanghai, yürütme istemcisi tarafındaki çatalın adıdır. Capella ise konsensüs katmanı istemcisi tarafındaki yükseltme adıdır. 

The Merge’in Ardından Önemli Bir Yükseltme Olacak

Yürütme katmanındaki önemli Ethereum iyileştirme teklifleri (EIP) değişikliklerinden bazıları Warm Coinbase ve Beacon Chain para çekme işlemlerini içermektedir. Para çekme işlemleri, yeni bir sistem düzeyindeki işlem türü aracılığıyla işaret zincirinden EVM’ye doğrulayıcı para çekme işlemlerinin yolunu açacak. Öte yandan, Warm Coinbase, kurucular olarak adlandırılan bazı önemli ağ katılımcıları için ağ ücretlerini azaltabilir. 

Platform üzerindeki her yeni işlemin Coinbase yazılımıyla birden fazla kez etkileşime girmesi gerekiyor. Yazılımın ısınması gerektiğinden ilk etkileşim daha pahalıya mal oluyor ve ardından etkileşimler arttıkça ücretler de düşüş gösteriyor. Bununla birlikte, EIP-3651’in piyasaya sürülmesiyle, Coinbase yazılımı başlangıçta sıcak kalacak ve böylece ona erişmek için daha düşük bir gas ücreti gerekecek. 

Mutabakat katmanındaki önemli değişiklikler arasında doğrulayıcılar için tam ve kısmi para çekme ve orijinal tekil tarihsel kökenlerin yerini alan bağımsız durum ve tarihsel akümülatörler yer almaktadır. 

Kısmi para çekme, doğrulayıcıların ETH çekebileceği anlamına gelir. Doğrulayıcıların tam geri çekilme istemeleri durumunda, doğrulayıcılar tamamen çıkabilir ve 32 ETH’lik ödülleri alarak doğrulama işlemini bırakabilir. 

Yaklaşan bu yükseltme, doğrulayıcıların stake edilmiş ETH’lerini Beacon Chain’den yürütme katmanına çekmelerini sağlayacaktır. Ayrıca yükseltme, yürütme katmanına ve fikir birliği katmanına yeni özellikler ekleyerek değişiklikler getirecek ve bu da onu The Merge’in ardından önemli bir yükseltme haline getirecek. 

Bununla birlikte, düğümleri işleten staker’ların Sepolia yükseltmesinden yararlanmak için düğümlerini en son Ethereum istemci sürümlerine yükseltmeleri gerekiyor. Sepolia yükseltmesinin devreye alınmasının ardından bir sonraki adım, Mart ayında başlaması beklenen Ethereum Goerli test ağında gerçekleşecek Shanghai yükseltmesi olacak. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner