Yükleniyor...

Cardano’nun (ADA) Yaratıcısı XRP Hakkında Konuştu

Cardano'nun yaratıcısı Charles Hoskinson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Ripple davasına ve ajansın XRP'nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla alakalı konuştu.

hoskinson ripple xrp ada

Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple davasına ve ajansın XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla alakalı konuştu.

Hoskinson, bir dizi AMA videosunda, kripto para varlıklarını düzenlemedeki sorunun bir kısmının token’ların dinamik ve kategorize edilmesinin zor olması olduğunu söylüyor.

“Kripto para birimleriyle ilgili sorun, her şeyi yapıp hiçbir şey yapmamalarıdır. Ve bazı günler menkul kıymet gibi görünüyorlar, bazı günler emtia gibi görünüyorlar, bazı günler para birimine benziyorlar ve bazı günler tamamen başka bir şeye benziyorlar. Birçok yönden kripto para birimleri finansın kök hücreleridir. Bir kök hücre bir süper hücre gibidir ve temelde bir kalp hücresi veya bir beyin hücresi veya benzeri olabilir. Ve düzenleme biraz zordur.”

XRP’nin sekiz yıllık tarihinin bu noktasında Hoskinson, ilk günlerinde durumu farklı olsa da, bir menkul kıymet olduğuna inanmadığını söyledi:

“Önceki ifadelerimde, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu düşünmediğimi söyledim ve bence şu anki hali, mevcut kullanımı ve ekosistemin sahip olduğu merkeziyetsizlik seviyesi kesinlikle doğru. Ripple, kullanım ömrü boyunca bir noktada bir menkul kıymet miydi? Adil bir tartışma yapılabileceğinden eminim.”

Dağıtımını Sorguladı

Hoskinson, esasında dijital varlığın dağıtılma şeklinin bir sorun olup olmadığını sorguladığını söyledi: “XRP’nin en azından genel anlamda bir menkul kıymet olmadığına inanıyorum ve bu kök hücre argümanına geri dönüyorum. Kesinlikle menkul kıymet benzeri bir davranış var ve bu benim için derinden kafa karıştırıcı, örneğin akıllı sözleşmeler çağında neden gerçek bir şirketin bir token dağıtımından sorumlu olacağı. Şimdi bu hiç mantıklı değil. Zaten var olan, işleyen bir ağınız varken bunu yapmak zorunda değilsiniz.”

Hoskinson, bu davanın, SEC’in EOS kripto para biriminin yaratıcısı Block.one’a karşı gerçekleştirdiği eylemlerden temelde farklı olduğunu söyledi. Ona göre SEC’in aldığı pozisyon, XRP’nin 2012’de bir menkul kıymet olduğu ve sekiz yıl sonra bugün bir menkul kıymet olmaya devam ettiği yönünde. Peki sonunda bu ne anlama geliyor? Hoskinson, “Bu, yaptıkları tüm davranışların, menkul kıymetler yasalarına ve açıklamalarına, içeriden bilgi ticareti düzenlemelerine, tüm bu tür şeylere tabi olacağı anlamına gelir. Ve bu noktaları buna göre birleştirecekler” ifadelerini kullanıyor.

Sonuç ne olursa olsun Hoskinson, XRP’nin nihayetinde bir menkul kıymet ilan etmesi durumunda kripto para endüstrisi üzerinde bir domino etkisi olacağına inanmadığını söylüyor:

“Örneğin Ripple düşerse ve XRP alevler içinde yanarsa, bir şekilde tüm sektörün parçalanacağına inanmıyorum. Sadece olmayacak. Buna hiç inanmıyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner