Yükleniyor...

Cardano’nun Stablecoini Djed Ne Zaman Geliyor? ADA Fiyat Analizi

Cardano, algoritmik stablecoin’i Djed’i Ocak 2023’te piyasaya süreceğini duyurdu.

Cardano, algoritmik stablecoin’i Djed’i Ocak 2023’te piyasaya süreceğini duyurdu. 

Piyasa Ne Durumda?

El Salvador’dan Bitcoin tahvillerinin önünü açacak yeni yasa tasarısı ve Binance CEO’su CZ’nin açıklamaları sonrası kripto paralar ufak çaplı yükselişlere başladı. Bitcoin son 24 saatte %5’in üzerinde değer kazanırken lider altcoin Ethereum %6’nın üzerinde değerlendi. Hem piyasanın toparlanması hem de duyurduğu yeni gelişmeyle son 24 saatte %5’in üzerinde değer kazanan ADA’ da 31 cent seviyelerinde fiyatlanmaya devam ediyor. 

Cardano, Djed için Tarih Verdi

Cardano ekosistemi büyümeye devam ediyor. Cardano, teminatlandırılmış algoritmik stablecoin olan Djed’i başlatmak için COTI ile ortaklık kurdu. Djed stablecoin, Bitcoin rezerviyle desteklenen aşırı teminatlandırılmış algoritmik bir stablecoin olacak. Denetimlerde ve yapılacak olan testlerde her şey yolunda giderse Djed ana ağının Ocak 2023’te kullanıma sunulması planlanıyor. Geliştiricilere göre Cardano destekli Djed, Cardano’nun yerel kripto varlığı ADA ve SHEN tarafından desteklenecek ve aynı zamanda ABD Dolarına sabitlenecek. 

Konu ile ilgili açıklama yapan COTI CEO’su Bar-Geffen: “Son piyasa olayları, oynaklıktan güvenli bir sığınağa ihtiyacımız olduğunu bir kez daha kanıtladı. Djed, Cardano ağında güvenli sığınak olarak kullanıcılara hizmet edecek. Sadece bir stablecoin değil, aynı zamanda merkezi olmayan ve zincirleme rezerv kanıtına da ihtiyacımız var.” İfadelerini kullandı. 

Algoritmik stablecoin, Djed kullanarak likidite sağlayan kullanıcıları ödüllendirecek olan seçilmiş ortaklar ve merkezi olmayan borsalar ile entegre edilecek. Geliştiriciler, sağlıklı ve sürdürülebilir bir tempoda ilerlemek amacıyla, Djed akıllı sözleşmesine ADA likiditesini sağlamak için kademeli ve yavaş bir yaklaşım benimsemeyi planlıyor. 

Djed ekibi, bir ödeme platformu ve Djed Pay olarak adlandırılan kripto para birimi ağ geçidi oluşturmak için de çalışmalarına devam ediyor. Bu ödeme ağ geçidi, Cardano Vakfı’nın desteğini alacak ve işletmeler arasındaki statüsünü yükseltecek. Djed’in piyasaya sürülmesi, ağ üzerinde merkezi olmayan finansın geliştirilmesi de dahil olmak üzere Cardano için olumlu yansımlara sebep olabilir.

COTI, Djed İle İlgili Yol Haritasını Belirledi

Geliştirici ekip COTI’nın sunduğu bilgilere göre:

  • Djed 1.1.1 sürümü Ocak ayında piyasaya sürülecek ve Vasil hard fork uyumluluğunu ve 6 harici kaynağı desteklemek için oracle’ın yükseltilmesini içerecek. Bu sürüm, gelecekten sürümlerde artırılacak olan sınırlı miktarda likidite ile bir beta sürümü olarak piyasaya sürülecek.
  • Sürüm 1.2 ise daha sonra piyasaya sürülecek. O zamana kadar Djed, ölçeklenebilriliğini artıracak bir referans komut dosyası da dahil olmak üzere Vasil özelliklerini kullanıyor olacak.
  • Djed 1.3 ise, dinamik ücretler ve fiyatlar sunacak olan genişletilmiş Djed sürümü olacak. Ayrıca staking desteklenecek ve bu da önemli miktarda likidite sağlanmasına yol açacak.

ADA’nın fiyatı son zamanlarda çok fazla hareket görmemiş olsa da, geliştirme faaliyeti ve son duyuru bu durumun değişebileceğini gösteriyor. Şu anda kripto para piyasasında geniş bir ayı trendi var fakat Cardano gibi, trende rağmen hala yükselen projeler, trend tersine döndüğünde daha fazla popülerlik kazanabilir.

ADA Fiyat Analizi

ADA fiyatı yükselişine devam ettiği takdirde karşılaşacağı ilk direnç noktası 34 cent seviyesinde bulunuyor. ADA, 34 cent seviyesini de kırmayı başarırsa bir sonraki direnç seviyesi 40 cent noktasında yer alıyor. ADA fiyatının geri çekilmesi durumunda ise izlenecek destek seviyeleri 30 cent ve 27 cent seviyelerinde yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner