Yükleniyor...

Çarpıcı İddia! ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin’i Yasaklamayı Düşünüyor!

Piyasa analisti Alex Krüger'e göre, ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin'i yasaklayabilir.

Bitcoin ABD Yasak

Piyasa analisti Alex Krüger’e göre, ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin’i yasaklayabilir.  Krüger, “Trump, ABD’de Bitcoin’i yasaklayan bir başkanlık emri yayınlayabilir” değerlendirmesinde bulurken, Trump’ın böyle bir yasağı daha önce Petro için uygulamaya aldığını hatırlattı.

Analist’in bu değerlendirmeleri Trump’ın Perşembe günü attığı tweet’leriyle “kripto paraların hayranı” olmadığını söylemesinden sonra geldi.

Krüger, Trump’ın Bitcoin’i yasaklaması durumunda belirli türdeki finansal varlıklara karşı başkanlık emrini imzalayan ilk ABD Başkanı olmayacağını vurguladı. 1993 yılında ABD Başkanı Franklin Roosevelt, “Düşman Yasası” kapsamında altının biriktirilmesini yasaklamıştı.

Mevzuat, başkanların ABD ekonomisine, güvenliğine ve benzeri şeylere tehdit teşkil eden finansal varlıklara karşı özel önlemler almalarına izin veriyor. Trump bu yetkisini kullanarak Bitcoin’i yasaklayabilir.

Krüger, kripto paralara yönelik ABD’nin Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara karşı neden önlem alabileceğine üç maddede dikkat çekiyor;

  • Bankacılık sistemini tehdit ettiği için Facebook’un kripto parası Libra’nın yasaklanması için güçlü bir lobicilik faaliyeti yürütülüyor.
  • Kripto paralar Washington’un kritik dış politika rekabet avantajı olan ekonomik yaptırımlar uygulama yeteneğini azaltıyor.
  • Kripto paralar genellikle yasa dışı faaliyetlerde kullanılıyor.

Beyaz Saray tarafından imzalanacak yeni bir başkanlık emri Bitcoin’in ABD’de yasaklanmasına neden olabilir. Böyle bir yasağın sonunda ülkedeki bankalar kripto girişimleri ve firmalarıyla iş yapmayı durdurmak zorunda kalacaklar. Bu noktada Bitcoin’in merkeziyetsiz bir varlık olduğunu ve kullanımının yasaklanmasının mümkün olmadığının altını çizelim.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner