Yükleniyor...

CCAF: ABD, Bitcoin Hash Oranında %35 ile Lider

Son verilere göre ABD, Bitcoin hash oranı açısından en büyük pazar payına sahip ülke haline gelerek Çin’in yerini aldı.

ccaf abd bitcoin hash oraninda yuzde 35 ile lider

Son verilere göre ABD, Bitcoin hash oranı açısından en büyük pazar payına sahip ülke haline gelerek Çin’in yerini aldı. 

Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF) tarafından derlenen verilere göre ABD Bitcoin hash oranında liderliği ele geçirdi. CCAF’nin piyasanın hash oranının %44’üne dayanarak yaptığı analize göre ABD, madencilik faaliyetinin %35’ine sahip bulunuyor. Verilere göre ABD’deki Bitcoin madencilik firmaları saniyede toplam 42.7 exahash (EH/s) hash oranına sahip. Bunu ise Kazakistan, Rusya ve Kanada izliyor. 

Kazakistan’daki hash oranı ise ikinci çeyrekten bu yana iki katına çıktı ve Ağustos ayında %18,1’lik bir pazar payı ile yaklaşık 22 EH/s’ye ulaştı. Daha önce de aktardığımız üzere Kazakistan, yerinden edilen Çinli madenciler için popüler bir yer haline gelmişti. Rusya’daki hash oranı %11.2 civarında seyrederken, Kanada’daki hash oranı ise %9.6 oldu. 

CCAF, bu verileri dört Bitcoin madencilik havuzundan elde etti. Bunlar, BTC.com, Poolin, ViaBTC ve Foundry USA oldu. Bu dört havuza bağlı gerçek zamanlı hash oranı, Bitcoin’in toplam hash gücünün yaklaşık %44’ü olan 62 EH/s’dir.

Ancak veriler tümüyle gerçeği yansıtmıyor olabilir. Bireysel madenci müşterileri tarafından sanal özel ağların kullanılması vb. durumlar örneklemi bozarak bazı bölgelerde hash oranının daha a veya daha fazla tahmin edilmesine neden olmuş olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner