Yükleniyor...

Cem Karaca NFT’si Davasında Mahkemeden Emsal Karar: Türkiye’de İlk!

Cem Karaca NFT'si davasında son sözü istinaf söyledi.

cem karaca nft

Cem Karaca NFT’si davasında son sözü istinaf söyledi. Usta sanatçıya ait NFT formatında bir portrenin satışa çıkması üzerine açılan davada mahkeme, ressam Yiğit Mohaç Yücel’in itirazını reddetti. Karar, Türkiye’deki NFT sektörüne ilişkin emsal teşkil ediyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre; Cem Karaca’ya ait bir portreyi NFT formatında satışa çıkaran ressam Yiğit Mohaç Yücel’e, satışın önlenmesi için mahkemeden tedbir kararı aldıran Emrah Karaca’nın davasında son sözü İstinaf Mahkemesi söyledi. Karara itiraz eden Yiğit Mohaç Yücel’i haksız bulan İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin verdiği kararın yasaya uygun olduğu gerekçesiyle itiraz talebini reddetti.

Öte yandan mahkemeden çıkan karar, Türkiye’deki NFT varlıklar için bir emsal teşkil etti.

cem

Cem Karaca NFT Olayı Nedir?

Sanatçı Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, ressam Yiğit Mohaç Yücel’in usta sanatçının bir portresini “Open Sea” üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, ressam Yücel’in NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği, bu nedenle NFT’nin fiillerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu ifade edilmişti.

Bilirkişi raporunun ardından kararını açıklayan mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin izinsiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimin engellenmesine ve “Open Sea” isimli platformda yer alan, NFT formatında satışa sunulan Cem Karaca portresinin satışının engellenmesine karar vermişti.

Kararın ABD’de geçerli olan Dijital Milenyum Telif Hakları Yasası kapsamında “Open Sea” platformuna iletilmesi üzerine Cem Karaca’nın NFT formatındaki portresi platformdan kaldırılmıştı. Yiğit Mohaç Yücel, aleyhine verilen karara itiraz etmiş, ancak mahkeme reddetmişti.

cem karaca nft

“Karar Şimdiden Emsal Niteliğinde”

Ressam Yiğit Mohaç Yücel, mahkemenin ret kararının ardından bu kez dava dosyasını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Aleyhine verilen tedbir kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirten Yücel, karara itiraz etti. Kararını açıklayan mahkeme, ihtiyati tedbir kararının hukuka uygun olduğunu belirterek ressam Yücel’in itirazını reddetti.

Kararı değerlendiren Emrah Karaca’nın avukatı Görkem Gökçe ise “Türkiye’de ilk olan bu ihtiyati tedbir kararının devamına karar verilmesini olumlu karşıladık. İstinaf Mahkemesi, bu karar ile sadece tedbir kararının hukuka uygunluğunu tespit emekle kalmamış, aynı zamanda NFT davalarının fikri ve sınai haklar hukuk mahkemelerinde görüleceğine ilişkin değerlendirme de yapmıştır. Bu sebeple karar şimdiden emsal niteliğindedir.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner