Yükleniyor...

CFTC’nin Eski Başkanından Dijital Dolar Hamlesi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) eski başkanı J.

Dijital Dolar

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı J. Christopher Giancarlo, dijital doların lansmanını yaptı. Kripto paraya olan sevgisi nedeniyle “Kripto Baba” olarak da adlandırılan Giancarlo, planını gerçeğe dönüştürmek için kâr amacı gütmeyen Dijital Dolar Vakfı da kuruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Giancarlo’nun Vakfı, şimdiden Accenture’dan danışmanlık desteği aldı ve birlikte ABD Doları’nın token’laştırılmış bir versiyonu fikrini keşfederek Dijital Dolar Projesi’ni oluşturacaklar.

Projede, ABD Doları CBDC (dijital merkez bankası parası) uygulanması için atılması gereken pratik adımlara odaklanılacak. Dijital dolar için potansiyel tasarım çözümleri bulmak için işadamları, ekonomistler ve düzenleyicilerden oluşan düşünce kuruluşu kurulacak. Yeni kripto para biriminin ABD Federal Rezervi tarafından destekleneceği biliniyor, bu da onu token’laştirilmiş banka parasından ayıracak.

Giancarlo, The Wall Street Journal’a açıklama yaptı ve ABD Doları’nın modernleştirilmemesinin diğer ülkelerin para birimlerinin egemenliklerini sarsabileceğini söyledi. Açıklamasında, “Bu ülkenin fiziksel altyapısında olduğu gibi, eğer modernleşmez ve zamana ayak uymazsanız, güçlü yönleriniz yıpranmaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çin Halk Bankası (PBoC) yaklaşık altı yıldır CBDC oluşturmak için çalışıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x