Yükleniyor...

CFTC’nin Eski Başkanından Dijital Dolar Hamlesi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) eski başkanı J.

Dijital Dolar

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı J. Christopher Giancarlo, dijital doların lansmanını yaptı. Kripto paraya olan sevgisi nedeniyle “Kripto Baba” olarak da adlandırılan Giancarlo, planını gerçeğe dönüştürmek için kâr amacı gütmeyen Dijital Dolar Vakfı da kuruyor.

Giancarlo’nun Vakfı, şimdiden Accenture’dan danışmanlık desteği aldı ve birlikte ABD Doları’nın token’laştırılmış bir versiyonu fikrini keşfederek Dijital Dolar Projesi’ni oluşturacaklar.

Projede, ABD Doları CBDC (dijital merkez bankası parası) uygulanması için atılması gereken pratik adımlara odaklanılacak. Dijital dolar için potansiyel tasarım çözümleri bulmak için işadamları, ekonomistler ve düzenleyicilerden oluşan düşünce kuruluşu kurulacak. Yeni kripto para biriminin ABD Federal Rezervi tarafından destekleneceği biliniyor, bu da onu token’laştirilmiş banka parasından ayıracak.

Giancarlo, The Wall Street Journal’a açıklama yaptı ve ABD Doları’nın modernleştirilmemesinin diğer ülkelerin para birimlerinin egemenliklerini sarsabileceğini söyledi. Açıklamasında, “Bu ülkenin fiziksel altyapısında olduğu gibi, eğer modernleşmez ve zamana ayak uymazsanız, güçlü yönleriniz yıpranmaya başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çin Halk Bankası (PBoC) yaklaşık altı yıldır CBDC oluşturmak için çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner