Yükleniyor...

Avustralya Merkez Bankası Ethereum Tabanlı Kripto Para Testleri Yapıyor

Avustralya Merkez Bankası (RBA) kendi Blockchain'ini geliştirme ve araştırma laboratuvarını başlatan ilk ulusal merkezi finans kurumları arasında yer alıyor.

Avustralya Merkez Bankası

Avustralya Merkez Bankası (RBA) kendi Blockchain’ini geliştirme ve araştırma laboratuvarını başlatan ilk ulusal merkezi finans kurumları arasında yer alıyor. Görünüşe göre çalışmalar meyve vermeye başladı.

2020’de merkez bankalarının dijital para birimleri (CBDC’ler) muhtemelen finans dünyasının öne çıkan konuları arasında olacak. Avustralya bu eğilimi destekliyor ve regüle edilmiş bir dijital para birimi ile ilk testlerinin sonucu duyurdu. Daha önce RBA, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin ödeme uzlaştırma sisteminde faydalı bir rol oynayabileceğini test etmek için karmaşık denemeler yaptığını açıklanmıştı.

Son zamanlarda RBA tarafından Avustralya Senatosu’na gönderilen bir belgede, testleri yapılan sistemle ilgili olarak “özel, izin verilen Ethereum ağı” açıklamasına yer veriliyor. Bu açıklama, Avustralya CBDC sisteminin temel token’ının ERC standardına uygun olacağı anlamına geliyor olabilir.

Ayrıca, belgede RBA tarafından yapılan araştırmanın güncel durumu da açıklanıyor. Ethereum tabanlı CBDC için üç ana kullanım durumu öne çıkıyor. Bunlar; bankalardaki döviz hesap bakiyeleri karşılığında ticari bankalara merkez bankası destekli token ihracı, bu token’ların ticari bankalar arasındaki kullanımı ve merkez bankası ile nihai itfa.

Ayrıca RBA, önümüzdeki yıl için araştırmasını genişletme planını da açıkladı. Kısacası Avustralya devleti destekli stabilcoin’in halka açık testleri önümüzdeki günlerde başlayacak gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner