Yükleniyor...

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto para dünyasının lideri konumunda olan Bitcoin, yatırımcıların gözdesi.

Bitcoine Nasıl Yatırım Yapılır

Kripto para dünyasının lideri konumunda olan Bitcoin, yatırımcıların gözdesi. Bu dünyaya yeni adım atacak olan veyahut hali hazırda yatırımlarını ilerletmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar var. Fakat önceliği, ilk kez yatırım yapacaklara verelim ve Bitcoin satın alma işlemlerini nasıl gerçekleştireceklerini anlatalım.

Bitcoin nasıl satın alınır?

İlk olarak Türk veya yabancı borsalardan herhangi birinde hesap açmanız gerekiyor. Türkiye borsasından Paribu üzerinden örnekle devam edebiliriz.

Bitcoin nasıl satın alınır? Paribu

Hesap oluşturma aşamalarını adım adım takip edip, tamamladıktan sonra hesabınıza para yükleyin. Sitenin Market bölümüne gelin ve satın alacağınız para türünü BTC olarak seçip, alacağınız adet sayısını girin. Satın Al butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Bitcoin Alma - 1

Satın alma işlemlerini tamamladınız, artık kripto cüzdanınızda Bitcoin var. İstediğiniz zaman bu Bitcoinleri herhangi bir para birimine çevirerek, banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Fakat ne zaman? İlk yükselişinde mi yoksa üçüncüsünde mi, hatta belki de satın aldığınız anda mı? Bunun cevabı için birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. İşte o detaylar:

İlk kez yatırım yapanlar nelere dikkat etmeli?

Hayatınızda ilk kez kripto para üzerine yatırım yapacaksanız, düşük bir sermaye ortaya koyun. Kaybetme riskini göze alarak, sorun yaşadığınızda sizi zorlamayacak bir miktarla yatırım yapabilirsiniz. Bunun için adetle Bitcoin almak yerine, reel paradaki kuruşlar gibi nitelendirebileceğiniz değerde Bitcoin satın alabilirsiniz.

Yatırım yaptıktan sonra piyasayı yakından gözlemleyin ve az bütçe ile hareket ettiğiniz için deneme – yanılma yapmaktan çekinmeyin. Kripto para dünyası, tüm yatırım türleri gibi kaygan zemin üzerine kuruludur. Hiçbir şeyin garantisi yok, bu yüzden ezbere bilgilerle büyük hareketler yapmak size her şeyi kaybettirebilir.

Ufak adımlarla çeşitli yöntemler deneyerek dünyayı tanımaya çalışın. Piyasadaki hareketliliği yakından gözlemleyin ve ekonomistlerin, yorumcuların önerilerini göz önünde bulundurun. Yaptığınız tüm eylemleri not alın; gidişatı görün ve büyük adımlara geçtiğinizde bu notları dikkate alın.

Bitcoin’e yatırım yapmak için geç mi?

Bitcoin, ilk çıkan kripto para türü ve bugünkü değeri oldukça yüksek. Bahsettiğimiz gibi, küçük yatırımlar için kuruş değerinde Bitcoin satın alabilirsiniz fakat yıllar önce 100 taneyi makul bütçelerle alabiliyordunuz. Ve muhtemelen şimdiye kadar sakladıysanız, iyi bir kar elde etmiş olacaktınız. Şu an bu kar oranı düşse dahi, “BTC’ye yatırım yapmak için geç” gibi keskin bir ifade kullanmak yanlış olur. Çünkü bu borsada ne zaman, ne olacağı hiç belli olmaz.

Bir diğer konu ise; Bitcoin’in yanı sıra, farklı kripto para türlerinin ortaya çıkışıyla ilgili. Sonradan çıkan kripto paralar da belli değerlere ulaştı; hala düşük olanı da iyi yöne gidenleri de var. İşte, bu da “Bitcoin’e yatırım yapmak yerine farklı paraları mı tercih etsem? sorusunu akıllara düşürüyor. Tabi ki farklı kripto paralara da yatırım yapmalısınız. Ancak şunu da belirtmekte fayda var: BTC’ye yatırım için geç değil, BTC’den yüksek kazanmak için geç olabilir.  Şu an 1 BTC, 50 bin Türk Lirası değerinde. Bunu göz önünde bulundurarak yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin Alma - 2

Kar elde etmek için neler yapılmalı?

Öncelikle Bitcoin’i iyi tanımalısınız: Nasıl çalışır, alt yapısı ve güncellemeleri nelerdir, grafik hareketlerini tetikleyen sebepler nedir? gibi soruların yanıtlarını araştırmanızda fayda var. Bu yanıtlara dayanarak, yatırımlarınızı şekillendirmeniz daha doğru olacaktır.

Bitcoin’e yatırım yapmak için hangi para biriminin karlı olduğuna bakmalısınız. Kesin bir çizgiyle dolar, Türk Lirasından daha değerli. Bunun yanı sıra; diğer kripto paraları da BTC satın almak için kullanabilirsiniz. Örneğin; Ethereum satın alıp, BTC’ye çevirebilirsiniz. Bunun kararını vermek için piyasayı yakından takip edip, hareketliliklere bakmanızda fayda var.

Bitcoin Alma - 3

İşin temelinde; kripto para dünyasını ve sistemini iyi tanımak, küçük miktarlarla yatırımı başlatmak, her daim takip etmek ve gelişmelere göre hareketleri planlamak yatıyor. Tüm bunların çerçevesinde yaptığınız Bitcoin yatırımı ile karlı sonuçlar elde etmeniz mümkün.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner