Yükleniyor...

Chainalysis, Kripto Para Dolandırıcılığı Kurbanları İçin Yardım Hattı Açtı

Chainalysis, fonları izlemek ve kurtarmak için çalışmalar yürüteceği kripto para dolandırıcılığı mağdurları için bir yardım hattı açtı.

fraud 01

Chainalysis, fonları izlemek ve kurtarmak için çalışmalar yürüteceği kripto para dolandırıcılığı mağdurları için bir yardım hattı açtı. Hat araştırmacı uzman ekiple eşleştirecek.

Makroekonomik nedenli kripto piyasası gerilemesi, 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana herkesin dikkatini çekti. Ancak, endişe duyulan tek alan bu değil. CipherTrace kısa süre önce, kripto para birimlerinin meşru kullanımındaki kendiliğinden büyümenin, yasadışı faaliyetler için kullanımını gölgede bıraktığını bildirdi. Ayrıca yasa dışı kullanımın 2021’deki kripto para birimi işlem hacminin sadece %0,15’ini oluşturduğunu belirtti.

Genel işlem hacmindeki bu azalmaya rağmen, blockchain veri platformu Chainalysis, bazı yasa dışı faaliyetlerin arttığını ortaya koydu. Buna cevaben, siber saldırı mağdurları tarafından erişilebilen 7/24 yardım hattı hizmeti olan “kripto olay müdahale programını” duyurdu.

Kripto olay raporu hizmeti

Chainalysis, 22 Haziran’da web sitesinde yayınladığı bir gönderide, hack ve fidye yazılım yoluyla fon hırsızlığı gibi yasa dışı faaliyetlerin arttığını belirtti. Bunu, kullanıcıları dolandırıcılığa maruz bırakabilecek ve ekosistemde güven eksikliğine yol açabilecek bir güvenlik riski olarak kaydetti.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Hızlı yanıt hizmeti, kripto para birimi hırsızlığı içeren bir siber saldırının veya yetkisiz ağa izinsiz girişin hedefi olan kuruluşlar içindir.”

Yanıt hizmeti, siber saldırıların mağdurlarının anında desteğe erişebilecekleri 7/24 bir yardım hattı üzerinden çalışacak.

Kurbanlar, çalınan fonların izini sürmeye yardımcı olmak için bir araştırma uzmanı ekibine gönderilecek. Bununla birlikte, fonlar transfer edilmişse, ekip, geri alınması için kolluk kuvvetleri ve varlık kurtarma danışmanı ile irtibat kuracak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner