Yükleniyor...

Changpeng Zhao (CZ) Kimdir?

Changpeng Zhao, popüler kripto borsası Binance'in kurucusudur.

changpeng zhao

Changpeng Zhao, popüler kripto borsası Binance’in kurucusudur. CZ kısaltılmış ismiyle de bilinen Changpeng Zhao, aynı zamanda Çin kökenli Kanadalı bir iş insanıdır. Özellikle rakip borsa FTX’in çöküşünden sonra gündeme daha fazla gelen ve bilinirliği artan Zao, dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor.

Changpeng Zao Hayatı

Changpeng Zhao, genellikle “CZ” olarak bilinen, Çin kökenli Kanadalı bir iş insanı. Changpeng Zhao, Binance CEO’su ve kurucusudur. Ayrıca Zhao, kripto para sektöründe öncü bir girişimci olarak kabul edilir ve önceki dönemlerde OKCoin ve Blockchain.info gibi kripto para şirketlerinde çalışmıştır.

Binance CEO’su CZ, 1977’de Çin’in Jiangsu kentinde doğdu. Gençken ailesiyle birlikte Kanada’ya taşınmadan önce ilk eğitimini Çin’de aldı.

cz

Kanada’da liseye devam etti ve daha sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi diploması aldı. Mezun olduktan sonra, başlangıçta bir yazılım geliştiricisi olarak teknoloji endüstrisinde çalışmaya başladı ve sonunda liderlik rollerine ve girişimciliğe geçti.

Çin’deki 1980’ler, Zhao ve ailesi için çalkantılı bir dönemdi. Bir blog gönderisinde Changpeng Zhao, Tiananmen Meydanı katliamının ardından 12 yaşında Çin’den nasıl kaçtığını anlatmıştır:

“6 Ağustos 1989’da annem ve ben Çin’den ayrıldık ve binlerce mil uzaktaki Kanada’ya göç ettik. Kanada Büyükelçiliğinin önündeki kuyruğun 3 gün olduğunu hatırlıyorum, sıradaki konumumuzu korumak için geceleri vardiya almak zorunda kaldık.”

“Müşterilerimizin Hepsi İflas Etti”

Changpeng Zhao hayatı ile ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri şu sözlerle dile getirmiştir:

“Gençliğimin en iyi yıllarını Vancouver’da geçirdim ve ardından üniversite için Montreal’deki McGill’e gittim. Ondan sonra birkaç yıl Tokyo ve New York’ta (Bloomberg) çalıştım. 2005 yılında, Çin’de web teknolojisi endüstrisi patlamaya başladı, ben de diğer beş göçmenle birlikte bir BT şirketi kurmak için Şangay’a gittim; iki Amerikalı, iki İngiliz, bir Japon ve ben bir Kanadalı. Hiçbirimiz Çin vatandaşı olmadığımız için şirket “Tamamen Sahip Olunan Yabancı Kuruluş” (WOFE) olarak belirlendi.

2005 ile 2015 arasında, sonunda kripto alanına girmeden önce birkaç farklı başlangıç ​​projesi kurmaya çalıştım. Tutkumu anlamadan önce başarılı bir start-up kurmak isteyen bir seri girişimciydim. Binance’ten iki yıl önce, diğer borsalara hizmet olarak takas platformları sağlayan Bijie Tech adlı bir şirket kurdum. 30 müşterimiz var ve işler iyiydi. Çoğunlukla sanat alışverişi ve pullar, beyzbol kartları vb. Ne yazık ki, Mart 2017’de Çin hükümeti bu tür tüm borsaları kapattı.

Müşterilerimizin hepsi iflas etti. Daha sonra Binance fikri şekillenmeye başlayacaktı. Daha akıcı bir kripto değişiminin, kullanışlı özelliklerden ödün vermeden daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayabileceği basit bir fikirdi.”

changpeng zhao evli mi

CZ Evli Mi?

2022 yılının başlarında dünyanın en zengin insanlarından biri haline gelirken dikkatleri üzerine çeken Changpeng Zhao henüz evli değildir. Zhao, 6 Kasım’da FTX’e ait FTT adlı tokenları “yaptıkları son değerlendirmeler” neticesinde satma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Bu açıklama ile FTT kripto para borsalarında yüzde 40’a yakın değer kaybederek 15 dolara kadar geriledi. Zhao devam eden süreçte ise sürpriz bir şekilde “Kullanıcıları korumak adına, FTX.com’u tamamen satın almak ve likidite sorununu gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.” açıklaması yaptı. Ancak kısa bir süre sonra Binance, FTX’i almaktan vazgeçti. FTX kısa bir süre sonra iflas başvurusunda bulundu.

cz ne demek

CZ Ne Demek, Neyin Kısaltması?

Özellikle Binance ve Bitcoin haberlerinde Zhao’dan bahsedilirken CZ ifadesinin kullanıldığı görülmektedir. Hatta kripto ekosisteminde aktif olarak işlem gerçekleştiren ve bu gündemi takip eden kullanıcılar Changpeng Zhao yerine CZ kısaltmasını kullanırlar. Ekosisteme aşina olmayanlar için ise CZ kullanımı tuhaf karşılanabilir ve CZ ne demek, neyin kısaltması? gibi sorular merak edilmektedir.

CZ, Changpeng Zhao’nun ismi ve soyisminin baş harflerini temsil eder. Kullanıcılar ve kripto medyası için bu kullanım pratiklik sağlarken sözlü iletişimde de telaffuz kolaylığı sunmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner