Yükleniyor...

Charles Hoskinson, Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Yerine Cardano’yu (ADA) Tercih Etmesi Gerektiğini Söylüyor

IOHK CEO'su Charles Hoskinson katıldığı Lex Fridman podcast'inde Elon Musk'ın Tesla şirketinin Bitcoin (BTC) yerine Cardano'yu (ADA) tercih etmesi gerektiğini ifade etti.

hoskinson

IOHK CEO’su Charles Hoskinson katıldığı Lex Fridman podcast’inde Elon Musk’ın Tesla şirketinin Bitcoin (BTC) yerine Cardano’yu (ADA) tercih etmesi gerektiğini ifade etti.

Hoskinson’a göre şirket, sürdürülebilirliği ve karbon nötrlüğünü gerçekten önemsiyorsa Bitcoin’i bırakıp Cardano’yu tercih etmeli.

“Alternatif enerjiye, sürdürülebilirliğe, karbon azaltımına ve karbon nötrlüğüne gerçekten önem veriyorlarsa, enerji tüketimini sınırlamak için yerleşik bir mekanizmanın olmadığı bir sistemde olamazsınız.”

Hoskinson yine de Bitcoin’in boşa harcanan enerjileri kullanabileceği argümanını ise gönülsüz bir biçimde kabul ediyor. Ancak Tesla’nın Bitcoin’in yayılmasının güneş ve rüzgar enerjisini de çoğaltacağına dair meşru bir savunma yapması gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde ise şirketin “en yeşil” kriptoya odaklanması gerektiğini ifade ediyor. Hoskinson daha önce de yaptığı açıklamada Cardano’nun Bitcoin’e kıyasla 1.6 milyon kat daha verimli olduğunu vurgulamıştı.

“En Az Programlanabilen Para Birimi”

İklim değişikliği endişelerinin yanı sıra Hoskinson, Bitcoin’in “ilginç, benzersiz ve seksi şeyler” yapmasını engelleyen “en az programlanabilen kripto para birimi” olduğunu da belirtiyor.

Örneğin Tesla, araçların birbirleriyle iletişim kurmasını istiyorsa, Cardano yaratıcısına göre Bitcoin, Nesnelerin İnterneti (IoT) katmanına sahip olmak için uygun olmayacak:

“Böyle bir token oluşturmak ve böyle bir sistemi düzenlemek için temelde farklı bir altyapıya ihtiyacınız var…Bunu mümkün kılmak için DEX’lere ve stabilcoinlere ve her türlü mekaniğe ihtiyacınız var. Bunu çözebilirlerse, bu Tesla için gerçekten faydalı olacaktır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner