Yükleniyor...

ChatGPT Hakkında Şikayette Bulunuldu

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), ChatGPT hakkında ABD Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) şikayette bulundu.

chatgpt

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), ChatGPT hakkında ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) şikayette bulundu.

Yapay zekanın gelişim göstermesi ve giderek yaygın bir kullanım elde etmesi, küresel çapta tepkilere de yol açıyor. Özellikle bir grup yönetici ve geliştirici, yapay zekanın gelişiminin durdurulması amacıyla imza atmıştı. Bu isimler arasında, Elon Musk ve Steve Wozniak da yer alıyor.

Yapay zeka süreçlerine, yeni bir şikayet olayı damga vurdu. CAIDP, ChatGPT’nin yaratıcısını ticaret yasalarını ihlal etmekle suçladı. CAIDP, bu yapay zeka girişimlerinin durdurulması amacıyla FTC’ye şikayette bulundu.

Yapay Zekaya Karşı Açılan Savaş: ChatGPT

OpenAI tarafından oluşturulan ChatGPT, yapay zekanın popülaritesini artırmayı başardı. Küresel çapta yaygınlaşan ChatGPT, beraberinde olumsuz düşünürlerini de piyasa çıkardı.

Diğer taraftan ChatGPT, ticari ve işleyiş yöntemleriyle birçok kişinin dikkatini çekti. Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), GPT-4’ün ticari olarak ortaya çıkmasının, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Yasası‘nın “ticarette veya ticareti etkileyen haksız veya aldatıcı eylem veya uygulamaları” yasaklayan maddesine aykırı olduğunu savundu.

Bu gerekçeyle CAIDP, ChatGPT ve benzeri uygulamaların tüketicilere sunulmasını durdurmak amacıyla şikayette bulundu. Şikayet, “önyargılı, aldatıcı ve gizlilik ve kamu güvenliği için bir risk” olarak tanımlanan GPT-4’e odaklanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan CAIDP, şunları söyledi;

“Modelin, belirli marjinal gruplar için zararlı basmakalıp ve küçük düşürücü çağrışımlar da dahil olmak üzere belirli önyargıları ve dünya görüşlerini pekiştirme ve yeniden üretme potansiyeline sahip olduğunu tespit ettik.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner