Yükleniyor...

Kama ve Takoz Formasyonu Nedir?

Kama Formasyonu ya da bilinen diğer ismiyle Takoz Formasyonu, piyasada fiyatların yukarı ve aşağı yönlü olmak üzere "ok" şeklinde iki yönlü hareket etmesiyle oluşan bir formasyon türüdür.

takoz formasyonu

Kama Formasyonu ya da bilinen diğer ismiyle Takoz Formasyonu, piyasada fiyatların yukarı ve aşağı yönlü olmak üzere “ok” şeklinde iki yönlü hareket etmesiyle oluşan bir formasyon türüdür. Üçgen formasyonu ile benzer yönleri olsa da takoz, oluşum süreci ve görüntüsü dolayısıyla farklılık gösterir. Ayrıca şayet 2-3 haftadan daha az sürede oluşursa bu formasyon tipine Kama Formasyonu da denir.

Takoz Formasyonu Nedir?

Takoz Formasyonu, üçgen formasyonlarına benzer bir görünüme sahiptir. Ancak üçgenlerden ayrılan bariz yönleri mevcuttur. Bu formasyon, 2-3 hafta ile birkaç aylık süreçlerde meydana gelebilir. Daha kısa sürede tamamlanan “kama” olarak adlandırılır yani takoz ile kama formasyonu arasındaki fark, oluşum sürelerindedir. Formasyon ile ilgili yorum yapılabilmesi için destek veya direnç çizgisinin kırılması beklenmelidir. Formasyonun daraldığı bölgelerde işlem hacmi düşer. Bu da yükselen takozda alıcıların, alçalan takozda ise satıcıların isteğinin azaldığına işaret eder.

Bu formasyonu oluşturan çizgiler bir ok şeklini andıran biçimde yukarı ya da aşağı yöne eğimli olmak üzere iki yönlü oluşurlar. Bu sebeple Yükselen Takoz Formasyonu ve Alçalan Takoz Formasyonu olmak üzere ikiye ayrılırlar.

kama formasyonu 1

Yükselen Takoz Formasyonu

Bu formasyon görüldüğünde, fiyatlar belirli bir süreliğine yükselişe geçmiştir. Yükseliş, belirli bir süre tepki sürecine girildikten sonra gelir. Formasyonun destek çizgisinin kırılmasıyla aşağı trendin devam edeceği öngörülebilir. Kısacası, trendin devam edeceğini teyit eden bir formasyonla karşı karşıya olursunuz. Yükselen takoz, yukarı trend içinde görülürse, bir trend dönüş formasyonu olarak değerlendirilebilir.

alcalan kama formasyonu

Alçalan Takoz Formasyonu

Bu formasyon görüldüğünde fiyatlar belirli bir süre düzeltme sürecine girmiş ve düşmüştür. Formasyonun direnç çizgisinin kırılmasıyla yukarı trendin görüleceği öngörülür yani trendin devam edeceği düşünülür Formasyonun direnç çizgisinin kırılmasıyla yukarı trendin devam edecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner