Yükleniyor...

Ultrasound Money Nedir?

Ultrasound money, ETH arzının düşüşüne odaklanan bir Ethereum meme'idir.

ultrasound money

Ultrasound money, ETH arzının düşüşüne odaklanan bir Ethereum meme’idir. Bitcoin yatırımcıları BTC’yi sabit ve maksimum arzı sebebiyle “sound money” yani sağlam para olarak tanımlamaktadırlar. Ethereum topluluğu ise özellikle EIP-1559 ve The Merge’den sonra ETH’yi “ultrasound money” olarak nitelendirmişlerdir.

Ultrasound Money Ne Demek?

Ultrasound Money, Ethereum arzı için kullanılan popüler bir meme’dir. Justin Drake’in bir tweetinden sonra kullanılmaya başlayan bu meme, Ethereum’un EIP1559 ve Proof of Stake’den oluşturulan blokzincir bileşik sinerjilerini ifade eder.

Ethereum tabanlı topluluklarda kullanılan bu meme, BTC ile ETH arasındaki farkları ortaya çıkarmayı amaçlar iki farklı anlama gelir:

  • İlk olarak, EIP-1559 teklifinin, Ether’in arzının deflasyonist hale gelmesine izin veren yakma mekanizması, bu da kasadan daha fazla ETH’nin yok edilmesi anlamına gelir.
  • İkincisi, sadece birkaç gün önce Ethereum PoW’dan PoS konsensüs mekanizmasına geçtiğinde gerçekleşen The Merge’e gönderme yapar.

The Merge, Ethereum’un Proof of Work’ten Proof of Stake mutabakatına geçişini kolaylaştırmasına yardımcı olmuştur. Bunun ETH’nin güvenlik mimarisi, tokenomikleri ve enerji tüketimi üzerinde önemli bir etki bırakmıştır.

Ethereum topluluğu, ETH’nin ultrasound money’ye veya en azından deflasyonist bir varlığa dönüşeceğine güçlü bir şekilde inansa da bu konuda karışık görüşler mevcuttur.

BTC coin politikaları önceden belirlenmiş olduğundan ve herhangi bir nedenle değiştirilemediğinden, birçok kişi ETH’nin her zaman BTC’den üstün olmadığına inanıyor. Ayrıca, Ethereum’un gelecekte ETH fiyatını etkileyen operasyonel mekanizmayı değiştirmeye devam edip edemeyeceği de merak ediliyor.

Birçoğu deflasyon ve kullanım deposunun BNB’de de var olduğunu iddia ediyor. BNB’nin sabit bir toplam arzı bile var ve mevcut durumda bu toplam arza ulaştı. ETH ile aynı gaz yakma mekanizması ile piyasadaki BNB miktarı ancak istikrarlı bir şekilde azalabilir.

Ultrasound Money ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • ETH arzı, fee burn yoluyla yok edilen ETH’nin ihraç yoluyla oluşturulan ETH’den daha fazla olduğu her durumda azalır. Fee burn, Ethereum’un işlemsel yardımcı programı tarafından beslenen bir motordur.
  • Taban ücretler, bir Ethereum bloğuna işlem dahil edilmesi için protokol tarafından belirtilen minimum ücretlerdir. Taban ücretlere ek olarak ödenen ücretler yakılmaz.
  • Yarasa sinyali, yarasa ultrasoundlarına eğlenceli bir selam olan ultrasound money meme’inin görsel bir ifadesidir. Ultrasound ailesi, meme’i yaymak için yarasa sinyalini kullanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner