Yükleniyor...

Chicago Fed, kripto için beklenen senaryoyu açıkladı

Chicago Fed, ABD'nin enflasyonda beklediği sonuca ulaşacağını ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklara para girişi yaşanacağını açıkladı.

chicago fed

Chicago Fed, ABD’nin enflasyonda beklediği sonuca ulaşacağını ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklara para girişi yaşanacağını açıkladı.

Chicago Federal Reserve Bank (Chicago Fed) ekonomistleri, ABD’nin ekonomi politikasında başarılı olacağını ve daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç duyulmayacağını belirtti. Ekonomistler, enflasyonda beklenilen düşüşün gelmesiyle birlikte kripto para birimleri gibi yatırım araçlarına para girişlerinin yaşanabileceğine dikkat çekti.

“Daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç duyulmayacak”

Chicago Federal Reserve Bank’taki ekonomistler, yeni bir araştırma yaptı. Bu araştırma, ABD Merkez Bankası’nın faiz politikasında resesyona yol açmadan enflasyonu düşüreceğini öne sürdü. Yüzde 2’lik enflasyon oranına işaret eden ekonomistler, kripto para birimleri gibi riskli varlık ürünlerine daha fazla para girişi yapılabileceğini aktardı.

Chicago Fed

Ekonomistlerden Stefania D’Amico ve Thomas King, 500 baz puanlık faiz artışının ekonomide sıkıntıya yol açtığını söyledi. Resesyon endişesini öne süren ekonomistler, daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç duyulmayacağını ve enflasyonun düşüşe geçeceğini öngörüyor.

Chicago Fed’ten yayınlanan araştırma raporunda, “Üretim ve enflasyon üzerindeki etkilerin çoğunluğu halihazırda oluşmuş olsa da, hâlihazırda uygulanan politika sıkılaştırmasının önümüzdeki çeyreklerde daha fazla kısıtlama yaratacağını ve reel brüt gelir düzeyi üzerinde yaklaşık yüzde 3 puanlık aşağı yönlü bir baskı oluşturacağını tahmin ediyoruz. yerli hasıla (GSYİH) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) düzeyinde 2,5 puan” denildi.

Düşen enflasyon ve direnç kazanan ekonomi sonucunda, küresel finans piyasalarında risk alınmaya başlayacağı gündemde. Chicago Fed ekonomistleri, özellikle kripto para gibi varlıkların daha fazla ön plana çıkacağını düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner