Yükleniyor...

Christine Lagarde: “Dijital Euro Nakit Parayı Tamamlayacak, Onun Yerine Geçmeyecek”

Fransa-Alman Parlamenterler Meclisi'nde konuşan Christine Lagarde, dijitalleşmenin önemini vurguladı.

Christine Lagarde Dijital Euro Nakit Parayi Tamamlayacak Onun Yerine Gecmeyecek

Fransa-Alman Parlamenterler Meclisi’nde konuşan Christine Lagarde, dijitalleşmenin önemini vurguladı.

AMB Başkanı Christine Lagarde bugün Fransa-Almanya Parlamenterler Meclisi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital bir euro yaratması durumunda, geleneksel parayı tamamlaması gerektiğini ancak yerine geçmemesi gerektiğini söyledi.

Lagarde konuşmasında “Dijital bir euro sunmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını da araştırıyoruz” dedi ve ekledi “Dijital bir euro, nakit paranın ikamesi değil tamamlayıcısı olabilir. Özel dijital para birimlerine bir alternatif sağlayabilir ve egemen paranın Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalmasını sağlayabilir.”

Lagarde, Avrupa’nın dijital teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmaya ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

“Avrupa düzeyinde bu, siber güvenlik ve veri koruma konusundaki temel endişeleri ele alırken, dijital firmalar için ölçek ekonomileri sağlamaya yardımcı olmak için Dijital Tek Pazara doğru ilerlemeyi hızlandırarak tamamlanmalıdır” dedi.

Çin Hala Önde

Kasım ayında AMB, daha sonra geri bildirim için kamuoyuna sunulan bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çıkarılmasına ilişkin bir rapor yayınladı. 10 Eylül’de Largarde, önümüzdeki haftalarda dijital para birimi çıkarma fikri üzerine bir danışma olacağını duyurdu.

Ancak, Çin hala çok ileride ve bu liderliği sürdürmeyi planlıyor. Halihazırda dijital para birimini aşamalı olarak piyasaya sürüyor ve tamamen dijital para birimine sahip ilk ülke olmayı hedefliyor.

Çin Merkez Bankası’ndan Çin Finans’ta yer alan ve Çin Halk Bankası tarafından yayınlanan bir makalede, “Çin, fiat dijital para birimlerini ihraç etmede birçok avantaja ve fırsata sahiptir, bu nedenle ilk yolu ele geçirme hızını artırmalıdır” dedi ( PBOC).

Ama belki Fransa çok geride olmayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner