Yükleniyor...

Analiz: Sızdırılan FinCEN Belgeleri Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?

Daha önce bildirdiğimiz üzere; sızdırılan FinCEN Belgeleri sonucunda dünyanın en büyük finansal kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına aracılık ettikleri ve 2 trilyon doları bulan para transferlerinde oynadıkları rol gözler önüne serildi.

fincen

Daha önce bildirdiğimiz üzere; sızdırılan FinCEN Belgeleri sonucunda dünyanın en büyük finansal kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına aracılık ettikleri ve 2 trilyon doları bulan para transferlerinde oynadıkları rol gözler önüne serildi.

Bitcoin savunucusu, teknoloji girişimcisi ve yazar Andreas Antonopoulos da konu ile ilgili olarak hayli bilgilendirici bir bilgiseli hazırladı ve okuyucularına derinlemesine bir analiz sundu. Yazımızda bu analize yer vereceğiz.

“Kripto para birimleri ile ilgilenen birçok insan, bu FinCen belgeleri sızıntısını bankaların kara para aklayıcıları olduğunun kanıtı olarak görecek. Ancak uyarmalıyım ki bu durum, kripto para birimlerine karşı kullanılacak …

Bu haberin doğru analizine bakın, AML / CTF ve KYC işe yaramıyor. Asla da yaramayacaklar çünkü suçu değil aracı kontrol etmeye çalışıyorlar. Yasadışı olan para değil, bu paranın suç işlemek için kullanılması.

Bunun hakkında kapsamlı bir şekilde konuştum. Paranın bir suç kontrol mekanizması olarak kullanılması etkisiz olmasının yanı sıra; ekonomik dışlanma yaratarak milyarlarca insan için yoksulluğu artıran korkunç sonuçlara sahiptir. Yani bu sadece yararsız değil, “Yararsızdan daha kötü”

Bu konu hakkında yaptığım bir konuşmanın başlığı “İşe Yaramazdan Daha Kötü”. Ulaşılamaz güvenlik ve suçla mücadele yanılsaması için iki bariz ve kaçınılmaz sonuç elde ediyoruz: Milyarlarca dolar mali sistemden kopar ve düzenleyicilere ve bankacılara verilen muazzam yozlaşma gücü sonucunu getirir.

Ancak bu apaçık gerçeğe rağmen, hiçbir şey değiştirmeyecek. Aslında, bu rapor kontrollerin ve gözetimin kullanımını artırmak için kullanılacaktır. Bir şey işe yaramazsa, daha fazlasını yaparsınız. Dolayısıyla bu, daha katı AML / CTF kuralları ile sonuçlanacaktır.

Bu yeni kurallar da işe yaramayacak. Bu yeni kurallar aynı zamanda daha fazla bankacıyı, düzenleyiciyi, polisi ve politikacıyı yozlaştıracaktır. Bunlar milyonlarca insan için daha fazla fırsatı yok edecek. Ama daha fazla kötülük yaratırken, kötülüğe karşı doğru söylemin rahatlığını sunacaklar.

Bu yeni kurallar uygulandıkça bankacılık; fakir insanlar ve toplumun ittiği insanlar için daha da zorlaşacak. Yani suçluların suç işlemesini engellemeyecek. Aksine yoksul insanların yoksulluktan kurtulmasını engelleyecektir. Bankaları daha da rekabete dayanıklı hale getirecek.

Bu yeni kurallar, hükümet gözetimini daha da kötüleştirecek ve demokratik kurumları aşındıracak. Diktatörlerin herhangi bir muhalefeti ekonomik olarak gözetlemesini, kontrol etmesini ve sonunda söndürmesini mümkün kılacaktır. Finansal faşizmi dayatmak için ABD gözetim teknolojisini kullanacaklar.

O zaman tabii ki açık, özel ve sansürsüz kripto para birimlerine dayalı açık finansal sistemlerin ihtiyacı ve değeri önemli ölçüde artacaktır. Bu ulaşılamaz hedefe hizmet etmek için dünyadaki tüm para kasıtlı olarak kırıldığında, işe yarayan tek para kriptodur.

Küresel ekonomiye katılmak için giderek daha fazla insanın kripto para birimi kullanması gerekecek, çünkü kontrol para birimi para olarak çalışmıyor. Bir değişim aracı aynı zamanda bir kontrol aracı olarak da çalışamaz. Nafile bir çaba olsa da suçu durdurmak için para kırıyorlar.

Açık ve özel kripto para birimleri bu düzenlemelere uymayacaktır çünkü sahip oldukları her özelliği ve yeteneği bozmadan uyum sağlayamazlar. Bazıları uymaya çalışırsa, hükümetlerin kripto para birimleri ve Facebook’un kripto para birimleri ile rekabet etmek zorunda kalacaklar (kaybedecekler) Paranın ekonomik yapısına değil, jeopolitik paranın kontrol ve gözetim sistemine sistemik bir tehdit olarak geliyor. Matematik parası siyaset oynamaz, bu da onu otomatik olarak “haydut” para yapar.

O zaman nakite karşı savaş ve “yasadışı” paraya karşı savaş, hala işe yarayan tek paraya karşı tamamen bir savaş haline gelir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin sunduğu hizmetler onu; ücretsiz, açık, sınırsız, tarafsız, değişmez, sansüre dirençli para olarak karşımıza çıkarır.

Fakir, ezilen ve kontrollü nüfusun kullanabileceği tek para türü (kripto) elbette saldırıya uğrayacak. Ancak kripto para birimini kullanmaya devam etmekten başka seçenekleri olmayacak. Milyarlarca para zaten itibari kontrollerle banka dışı durumda.

Bu FinCen sızıntısı ile alay etmeliyiz çünkü kripto paranın para aklayıcılar için olduğunu iddia edenlerin ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Bankacılık muazzam ölçekte kara para aklamaktır. Ancak çözüm, para üzerindeki kontrolleri sıkılaştırmak değil. Bu işe yaramaz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner