Yükleniyor...

Dev Bankalardan Kara Para Aklama Skandalı! Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

FinCEN Files, dünyanın en büyük bankaları tarafından kullanılan kara para aklama önlemlerinin verimsizliğini açığa çıkardı.

kara para aklama btc

FinCEN Files, dünyanın en büyük bankaları tarafından kullanılan kara para aklama önlemlerinin verimsizliğini açığa çıkardı. ABD Finansal Suçlarla Mücadele Birimi FinCEN’de yer alan bazı belgelerde, ABD dolarının yasa dışı kullanımı ve önemli bankaların bunda oynadıkları rol anlatıldı.

JPMorgan Chase, HSBC ve Deutsche Bank da dahil olmak üzere dünyanın en büyük bankalarından bazıları, sızdırılan FinCEN dosyalarına göre, 1999’dan 2017’ye kadar suçluların yaklaşık 2 trilyon dolar (1.5 trilyon £) kötü yollarla elde edilmiş parayı aklamasına izin verdi. Soruşturma, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile birlikte 109 medya kuruluşu tarafından yürütüldü.

Başarısız Bankacılık Önlemleri

BuzzFeed News raporuna göre, yukarıda bahsedilen bankacılık kurumlarının bilinen uyuşturucu baronlarına, saadet zinciri operatörlerine ve katillere para taşımak için yardım ettiği bildirildi:

“Ölümcül uyuşturucu savaşlarından elde edilen karlar, gelişmekte olan ülkelerden zimmete para geçirilen servetler ve bir Ponzi programında çalınan zor kazanılmış birikimlerin hepsinin, bankaların kendi çalışanlarının uyarılarına rağmen bu finansal kurumlara girip çıkmasına izin verildi.”

1,3 trilyon dolardan fazla kirli para yalnızca Deutsche Bank ile bağlantılıydı. BuzzFeed News’in yazı işleri müdürü Mark Schoofs, tweet’inde bunu tarihin en büyük aklama dolandırıcılıklarından biri olarak tanımlıyor:

“Deutsche Bank’taki üst düzey yöneticiler, bankayı tarihteki en büyük kara para aklama dolandırıcılıklarından birine karşı savunmasız bırakan ciddi başarısızlıklar hakkında yıllarca doğrudan bilgiye sahipti.”

Soruşturma, kara para aklamayı önleme yasalarının ve yasa dışı faaliyetleri ortadan kaldırmaya yönelik diğer önlemlerin eksikliklerini ortaya çıkardı:

“Bankaların hesap sahiplerini soruşturma konusundaki kapsamlı yetkilerine rağmen, FinCEN Dosyaları araştırması, büyük finans kuruluşlarının müşterileri üzerinde, biri yeni bir hesap açtığında bir işletmenin nerede olduğunu doğrulamak gibi en temel kontrolleri genellikle gerçekleştiremediğini ortaya koyuyor.”

Hayal Kırıklığına Uğramaya Hazırlanın

Bitcoin (BTC) günümüzde genellikle suçluların sevgilisi olarak kabul edilirken, binlerce gizli belge, kara para aklamayla mücadele edemeyen dünyanın en büyük bankalarının hatalı sistemini de ortaya çıkardı.

Capriole Investments’in kurucusu Charles Edwards, Bitcoin‘in içsel şeffaflığının borsaların suçları ortadan kaldırmasını kolaylaştırdığını iddia ediyor:

“Ancak Bitcoin kötü amaçlar için kullanıldığında, halka açık bir şekilde izlenebilir ve borsalar genellikle sözcülere karşı birleşir.”

Ancak Kraken’in baş hukuk sorumlusu Marco Santori, Bitcoin’cileri büyük skandalın kripto para için iyi olmadığı konusunda uyardı:

“Bunun Bitcoin için iyi olduğunu düşünüyorsanız, çok büyük hayal kırıklığına uğrayacaksınız.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner