Yükleniyor...

Çin: Alım Satım Yasağını İhlal Eden 39 Kripto Para Borsası Tespit Edildi

Çin'in Shenzhen şehrinde yasadışı faaliyet gösteren birçok kripto para borsası tespit edildi.

Çin Alım Satım Yasağını İhlal Eden 39 Kripto Para Borsası Tespit Edildi

Çin’in Shenzhen şehrinde yasadışı faaliyet gösteren birçok kripto para borsası tespit edildi. Yerel haber kaynağı Sanyan Finance’in 22 Kasım’daki haberine göre, Shenzhen yetkilileri Çin’in kripto para alım satım yasağıyla ters düşen toplamda 39 borsa tespit etti.

Soruşturmaya Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC), Şehir Kamu Güvenliği Bürosu Ekonomik Soruşturma Bölümü ve Şehir İletişim Yönetimi’nin dahil olduğu belirtiliyor. Tespit edilen 39 borsanın ne ile karşılaşacağı henüz bilinmese de faaliyetlerine son verileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Soruşturma kapsamında üç faaliyete odaklanılacağı belirtiliyor:

“Üç faaliyete odaklanılacak: ilki, Çin’de sanal para alım satımı sunmak veya sanal para alım satım yerleri açmak; ikincisi, uluslararası sanal para alım satım yerleri için hizmet kanalları sunmak; üçüncüsü ise, çeşitli isimlerde token satışı yapmak, yatırımcılar veya Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paralar için fon toplamak.”

Ayrıca, borsa sektörünün dışında kalan kurumlarında da hedef alınacağı aktarılıyor.

Polis Baskını İddiaları Yalanlandı

Çin, kripto para karşıtı tutumunu devam ettiriyor. Çin medyası, geçtiğimiz ay Blockchain desteğinin duyurmasının ardından bu desteğin Bitcoin gibi kripto paralar için destek olarak algılanmaması konusunda sık sık uyarılar yapıyor.

Kripto para borsası Binance, Şangay’daki ofisine polis baskını düzenlendiği ve kapatıldığı iddialarını bugün yalanladı. Shenzhen haberi ile ilgili yorumda bulunan Binance CEO’su Changpeng Zhang, bunu kötü oyuncuların hareketi olarak gördü ve “Bu aslında oldukça iyi bir şey, sektörü dolandırıcılar ve sahtekarlardan temizliyor.” diye belirtti.

Bithumb ve Huobi ise Şangay ofislerini kapatma planları olmadığını açıkladı. Huobi temsilcisi, “Şu ana kadar ise bize bir yönerge gelmedi.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner