Yükleniyor...

Çin, Bitcoin Madenciliğini Yasaklamak İstiyor!

Reuters, bugün, Çin'in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) belirli eylemlerde bulunulmasını planladığı gözden geçirilmiş sanayi faaliyetlerinin bir listesini sunduğunu bildirdi.

Bitcoin Madenciliği Çin

Reuters, bugün, Çin’in Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) belirli eylemlerde bulunulmasını planladığı gözden geçirilmiş sanayi faaliyetlerinin bir listesini sunduğunu bildirdi. Komisyon, bu endüstrilerin bazılarını tamamen teşvik etmek, kontrol altına almak veya yasaklamak istiyor.

Kripto Para Madenciliği Yasaklılar Listesine Girdi

Kripto para madenciliği ve özellikle BTC madenciliği artık NDRC listesine eklenmiş durumda. Komisyon temsilcilerine göre, listedeki faaliyetler bu sanayi bölgelerinin mevcut Çin yasalarına uymadığından, yasadışı bir şekilde düzenlendiği ya da güvenli olmadığı veya yasalara aykırı olduğu kabul edildiğinden en kısa sürede yasaklanması gereken 450 madde içinde yer alıyor.

Planda, Bitcoin madenciliğinin ülke çapında kapatılması gerektiğine dair kesin bir tarih bulunmuyor. Bunun yerine yasağın acil olarak uygulanması gerektiği vurgulanıyor. Halk taslak listeye Mayıs ayının ilk haftasından sonuna kadar değerlendirme yorumları gönderebilecek.

Hükümetin sahip olduğu Security Times gazetesi, söz konusu taslak listenin Çinlilerin sanayi politikasına yönelik tutumunu gösterdiğini yazdı.

Çin, 2017’den beri kripto para endüstrisine agresif bir yaklaşım gösteriyor. Hükümet ilk olarak ICO’ları yasakladı. Daha sonra kripto para borsaları yasaklandı ve faaliyetlerini yurtdışına taşımaları sağlandı. Çinli trader’lar borsaları VPN veya diğer yöntemlerle kullanmaya devam etti. Daha sonra, dünyanın en büyükleri de dahil olmak üzere çok sayıda madencilik şirketinin ülke dışına taşınması için kelimenin tam anlamıyla “cadı avı” başlatıldı.

Çin merkezli şirketlerden bazıları kripto madenciliği ekipmanı üretiminde lider. Şirketler arasında Bitmain başı çekiyor. Tüm bunlara karşın, ülkede kripto para endüstrisine karşı ciddi bir cadı avına başlanmadan önce bazı büyük küresel kripto platformlar kuruldu. Bu platformlar arasında NEO ve Tron Vakfı yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner