Yükleniyor...

Çin de CBDC ile Uluslararası İşlem Yapanlar Arasına Giriyor

Çin, uluslararası işlemler için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesini tamamladı.

Cin de CBDC ile Uluslararasi Islem Yapanlar Arasina Giriyor

Çin, uluslararası işlemler için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesini tamamladı.

Uluslararası ödemeler, önümüzdeki yıllarda, önceki yıllarda olduğundan çok daha farklı bir yöne doğru ilerliyor. Finansal sistemlerini dijital dünyanın kurallarına göre değiştiren ülkeler, uluslararası ödemelerle yeni düzenlemelerin önünü açıyor. Rusya, İsveç, İsrail, Norveç ve Türkiye gibi ülkeler bu konu üzerindeki planlarını açıklamıştı. Şimdi de dijital para birimini büyük şehirlerde test eden Çin, uluslararası ödemeler için yeni bir adım atıyor.

Çin, Uluslararası Ödemeleri CBDC ile Yapacak

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Pekin dijital yuan’ını uluslararasılaştırmaya çalışırken Çin devlet bankalarının katılımıyla, uluslararası işlemlere odaklanan bir CBDC denemesinin tamamlandığını söyledi.

BIS yaptığı açıklamada, dört merkez bankası para birimi ve gerçek değerli işlemi içeren ilk deneme sırasında 160’tan fazla uluslarası ödeme ve toplam 22 milyon doları aşan döviz işlemi gerçekleştirildiğini belirtti.

cin dijital yuan

BIS tarafından geliştirilen çoklu merkez bankası dijital para birimi (mCBDC) köprü testinde Çin, Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyordu. BIS’in açıklamasına göre mCBDC, gerçek zamanlı, daha ucuz ve daha güvenli sınır ötesi ödemeler ve ödemeler sağlamak için tasarlandı.

Testin tamamlanması, Çin’in geçen yıl duyurduğu, dijital yuan ile uluslararası ödemeler gerçekleştirme planının ilk adımlarından birisi oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner