Ana Sayfa Blockchain Çin Mahkemeleri Blockchain Kayıtlarını Artık Yasal Kanıt Olarak Görüyor

Çin Mahkemeleri Blockchain Kayıtlarını Artık Yasal Kanıt Olarak Görüyor

Çin’deki internet mahkemeleri, bundan sonra yasal olarak bağlayıcı olan Blockchain kayıtlarını değerlendirmeye alacak. Gelişme, Çin Halk Yüksek Mahkemesi tarafından yeni kuralların yayınlanmasını takip ediyor ve blok zincir kayıtlarının yasal kanıt olarak mahkemede kabul edilebilir olduğu anlamına geliyor.

South China Morning Post’a göre, internet ile ilgili hukuki uyuşmazlıkların ele alınması amacıyla kurulan internet mahkemeleri, dijital verilerin yanı sıra blok zinciri zaman damgaları ve dijital yöntemleri içeren doğrulamaları kanıt olarak kabul edecek.

Çin’in Yüce Halk Mahkemesi tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibi:

“İnternet mahkemeleri, ilgili tarafların dijital imzalar, güvenilir zaman damgaları ve karma değer doğrulaması veya dijital birikim platformları blok zinciri kayıtlarının saklanarak sunulması durumunda kanıt olarak sunulan dijital verileri tanımlamalı.”

Emsal Kararlar

Bu aslında beklenmedik bir gelişme değil. Yeni kuralların yayınlanmasından önce Çin’in Zhejiang Eyaleti’ndeki bir şehirde kurulan ilk internet mahkemesi, üç ay önce blok zinciri teknolojisini kullanarak doğrulanan kanıtların yasal olarak bağlayıcı olduğunu belirtmişti.

Blok zinciri kayıtlarının Çin’deki mahkemelerde kabul edilebilir delil olarak kullanılması da tam olarak dünyada bir ilk değil. Örneğin, iki yıl önce ABD’nin Vermont eyaleti, bir blok zincirde kayıtlı olan dijital kayıtların, kanıtları yöneten bazı kuralları geçtikten sonra kendini doğrulayan bir kimlik oluşturmasına izin veren bir yasa tasarısını imzaladı.

Blockchain Tabanlı Kanıt Yönetimi

Geçen ayın sonuna doğru İngiliz hükümeti, bir blok zincirinde saklanan dijital kanıtları görecek bir Blockchain yürütme denemesi planını açıkladı. Kanun yönetiminde kurcalamaya açık bir gözetim ve denetim izi oluşturması beklenen blok zinciri teknolojisine sahip Amerikan mahkemelerinin reforme edilmesine yardımcı olmak için karar alındı. Pilot proje şu anda yüksek mahkemeler dahil olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından uygulanıyor.

Blockchain kayıtlarının Çin’deki mahkemede kabul edilebilir bir kanıt olarak kullanılması dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki özel sektörün, adem-i merkezileştirilmiş muhasebe teknolojisini agresif bir şekilde takip ettiği bir zamanda ortaya çıktı.

Çin’in en büyük online perakendecisi olan Alibaba’nın şu anda dünyadaki Blockchain patentlerinin yüzde 10’undan fazlasına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükümeti, aynı zamanda AI ve kuantum hesaplama gibi diğer yeni teknolojilerle birlikte mevcut ekonomik kalkınma planında da Blockchain teknolojisine öncelik veriyor.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Diğer Haberler

İşte Bitcoin ETF Endeksinin Arkasındaki OTC Borsaları

Çok beklenen VanEck SolidX Bitcoin ETF'sinin en büyük üç OTC Bitcoin borsasının fiyatlandırma verisinden oluşan bir endeksi kullanacağı ortaya çıktı. Endeks, MVIS Bitcoin ABD OTC...

Kripto Para Platformu Bakkt’ın Açılışı 24 Ocak 2019’a Ertelendi!

New York Borsası'nın (NYSE) kuruluşlarından olan Bakkt'ın İcra Kurulu Başkanı Kelly Loeffler, fiziksel olarak yerleşmiş bir Bitcoin (USD) sunan Bakkt platformunun lansman tarihinin 12...

Nasıl EOS Alırım? Adım Adım EOS Alma Rehberi

Bu rehberde "nasıl EOS alırım" sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Nasıl EOS satın alacağınızla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi tek tek...

Genesis Trading CEO’su Piyasadaki Sert Düşüşün Nedenini Açıkladı

Tezgah üstü piyasa (OTC) dijital varlık alım satım platformu olan Genesis Trading'in CEO'su Michael Moro, 2017'nin başında kripto paraya yatırım yapanların bugünlerde yüksek satış...

Basketbol Efsanesi Kobe Bryant niTRON Summit 2019’a Katılacak

Basketbol efsanesi Kobe Bryant, 2019'da bir Blockchain zirvesine katılacak. TRON'un ev sahipliğindeki niTROn Summit 2019, 17-18 Ocak tarihlerinde San Francisco’daki Yerba Buena Merkezi'nde gerçekleşecek ve...