Yükleniyor...

Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Ortaklık Kuruyor

Çin Halk Bankası (PBoC) ve Alibaba Group'un bağlı kuruluşu Ant Group, CBDC destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi.

cin

Çin Halk Bankası (PBoC) ve Alibaba Group’un bağlı kuruluşu Ant Group, CBDC destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Global Times’a göre PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi için son üç yıldır Ant ve Tencent ile birlikte çalışıyor.

VOA News, 3 Mayıs’ta Çin merkez bankası ve Alibaba’nın ortağı Ant Group’un karşılıklı çabalarla dijital bir yuan geliştirmek için anlaşma yaptığını duyurdu. Hareket ortaklaşa bir şekilde tanıtılacak ve geliştirme Ant’s Group platformu tarafından gerçekleştirilecek.

Gelen bilgilere göre PBoC, son üç yılda Ant ve Tencent ile dijital yuan için çalışmalarını sürdürdü. Alibaba’nın bağlı kuruluşu ile Çin hükümeti tarafından oluşturulan çok uluslu teknoloji şirketi Tencent arasındaki bir miktar gerginliğe rağmen, her iki kuruluş da CBDC’nin yapısını ve dağıtım kanallarını inşa etme kararlılığını sürdürdü.

Ancak Geo Securities CEO’su Francis Lun, ülkedeki en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Ant Group ile Çin’deki siyasi durum arasındaki koalisyonla ilgili endişelerini dile getirdi:

“Çinli yetkililer Ant’a, büyük verilerinizi merkez bankasına teslim etmeniz gerektiğini söylüyor. Veriler, Komünist Parti iktidar olana kadar özel ellerde kalmayacak.”

Dijital Yuan “Eşsiz” Olacak

Çin Merkez Bankası yetkilileri, CBDC’lerinin türünün tek örneği olacağını açıkladılar. VOA raporuna göre, e-yuan “hükümet gözetimi için bir araç” olacak.

Francis Lun, CBDC’nin hükümetin her kullanıcının işlemlerini “big brother” gibi kontrol etmesini sağlayacağını söyledi. Lun ayrıca dijital yuan’ın yurt dışına yayılması halinde Çin’e büyük bir avantaj sağlayacağını, ek olarak ABD’nin ekonomik hakimetinin de sekteye uğrayabileceğini dile getirdi.

Dijital yuanın ortaya çıkış sebeplerinden birinin, doların değerini düşürmek olduğu ifada edilse de, J Capital Research’ün araştırma direktörü Anne Stevenson-Yang bu görüşe katılmıyor:

“Bu tamamen farklı bir para birimi. Rekabet içinde oldukları fikrine çok fazla odaklanıldığını düşünüyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner