Yükleniyor...

Çin’den, Kripto Para Alanına Bir Yasak Daha Geldi

Çin hükümeti, 31 Aralık'ta, kripto para işlemleri de olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetler için hiçbir kuruluş veya bireyin internet üzerinden pazarlama yapmasına izin verilmediğini belirten yönetmelik taslağı yayımladı.

Cinden kripto para alanina bir yasak daha geldi

Çin hükümeti, 31 Aralık’ta, kripto para işlemleri de olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetler için hiçbir kuruluş veya bireyin internet üzerinden pazarlama yapmasına izin verilmediğini belirten yönetmelik taslağı yayımladı.

Çin Halk Bankası, Çin Merkez Bankası ve diğer Çin devlet kurumları tarafından hazırlanan düzenleme, herhangi bir kuruluş veya bireyin “sanal para birimi işlemlerini” içeren yasa dışı finansal faaliyetler için internet pazarlama hizmetleri sağlamasına izin verilmemesini şart koşuyor. Taslak, 31 Ocak’a kadar kamuoyuna açıklanacak.

Çin’in Kripto Para Alanındaki Yasakları

çin btc

Çin hükümeti, Mayıs 2021’de kripto para madenciliği üzerindeki baskısından bu yana kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiliyor. 24 Eylül’de Çin, tüm kripto para birimi işlemlerini yasa dışı ilan etmişti. Geçen Aralık ayında Pekin’de Bitcoin madencilik ekipmanıyla ilgili bir anlaşmazlığı içeren davada yerel mahkeme Bitcoin madencilik sözleşmesinin “geçersiz” olduğuna karar verdi.

Çin’de son zamanlarda kripto paraları içeren birden fazla internet pazarlama dolandırıcılığının yaşandığı rapor edildi. 24 Aralık’ta, Sichuan eyaletinde, Çin vatandaşlarını kripto paralara yatırım yapmaya ikna ettiği, 500’den fazla kurban ve 22 milyon ABD dolarının üzerinde bir internet dolandırıcılığının yaşandığı tespit edildi. Bir yıldan fazla süren soruşturma ve yargılamalardan sonra, davaya karışan 590 kişi yargılandı ve mahkum edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner