Yükleniyor...

Çin’in Dijital Yuanı, Kış Olimpiyatlarında Kullanılabilir

Çin, dijital yuanı 2020 Kış Olimpiyatları’nda kullanmayı hedefliyor.

cin dijital yuan kis olimpiyatlari

Çin, dijital yuanı 2020 Kış Olimpiyatları’nda kullanmayı hedefliyor. Çin ulusal dijital para projesini uygulamak için fiili adımlar atarken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu konuyu sadece kavramaya çalışıyor.

Somag News’te yer alan bir habere göre Çin, geçtiğimiz hafta 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak bazı şehirler de dahil olmak üzere 4 bölgede pilot çalışmalarına başlayacağını duyurdu. Çin Halk Bankası (PBoC) Para Politikası Departmanı Başkanı Sun Guofeng, Reuters’a verdiği demeçte Çin’in resmi dijital para birimi üzerinde, Shenzhen, Suzhou, Xiongan ve Chengdu’da dahili testlerin yapıldığını ve bunların kullanıma sunulması için herhangi bir zaman çizelgesi olmamasına rağmen Pekin’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında kullanılması için plan yapıldığını açıkladı.

Küçük Ölçekli Ödemelerde Kullanılıyor

Yerel haber kuruluşlarından elde edilen bilgilere göre Çin’in dijital yuan testi, şu anda küçük ölçekli perakende ödemelerle sınırlı. Bu ayın başında gelen söylentiler, dijital yuanın büyük hacimli işlemlere yayıldığını ileri sürüyordu.

Yerel yetkililer dijital yuan ödemelerinin küçük olduğunu ve büyük işlemleri desteklemeye yönelik planların yakın zamanı kapsamadığını belirtiyor. Şu anda, Shenzhen, Chengdu ve Hebei Eyaletinde dijital yuan’ın (resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Süreci (DCEP)) yalnızca küçük ölçekli pilot testleri devam ediyor.

Pilot bölgelerden birisi olan Shenzhen ise son aylarda daha fazla pozisyon için işe alım yapıyor. Bunlar arasında blok zinciri geliştirme ve araştırma mühendisleri için boş pozisyonlar var, ancak hiçbiri en azından şimdilik büyük ölçekli bir lansmanı desteklemiyor. Bu arada, endüstri gözlemcileri, ülkenin dijital yuan’ı piyasaya sürmeden önce hala ortamı test ettiğini ifade ediyor.

ABD Dijital Para Konusunda Geride Kaldı

Çin’in dijital para birimi adımları önemli bir biçimde devam ederken, birçok kesim ABD’nin bu konuda geri kaldığını ifade ediyor. Çin, fiili adımlar atarken Amerikan Merkez Bankası (Fed) ise ağustos ayı ortasında yaptığı açıklamada dijital para denemelerine hazırlandıklarını belirtti. Ancak Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard’ın açıklamalarına göre, Fed’in dijital para denemeleri henüz doları dijitalleştirmeye hazır olmasa da, şu anda dijital para birimlerinin önemli etkilerini tartmak için bu çalışmalar yapılıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner