Yükleniyor...

Çin’deki Bitcoin Madencileri Ucuz Elektrik Erişimini Kaybetti

Çinli haber kuruluşu Weixin'e göre Çin'in İç Moğolistan'daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilere sübvansiyonlu elektrik sağlamayı bırakacak.

cinli madenciler ucuz elektrik erisimini kaybetti

Çinli haber kuruluşu Weixin’e göre Çin’in İç Moğolistan’daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilere sübvansiyonlu elektrik sağlamayı bırakacak.

Kuzey Çin’in doğal olarak soğuk iklimi, ucuz ve sübvansiyonlu elektrik gibi hükümet politikaları, bölgedeki madencilik işletmelerinin büyümesine büyük katkı sağlamıştır. Her yıl yüz milyonlarca gelir eden AntPool gibi madencilik havuzları bu bölgede faaliyet göstermekte ve Bitcoin’in toplam hash oranındaki %60’lık devasa paya Çinli madenciler katkıda bulunmakta. Ancak alınan yeni kararlar neticesinde bu durum değişim gösterebilir.

24 Ağustos tarihinde aniden kripto madencileri için verilen ucuz elektrik fiyatlarını içeren politikanın iptal edilmesi, ruhsatlı olarak faaliyetlerini devam ettiren madencilik firmaları arasında endişe oluşturdu. Belirtilen elektrik ayrıcalığının iptal edilmesinin temel sebebi olarak ise, genel bir teşvik eksikliği ve madenciliğin reel ekonomiye hiçbir katkı sağlamıyor olması olarak gösteriliyor.

Kesilen bu teşvik ile birlikte Bitcoin madencilerinin elektrik fiyatlarında yaklaşık %33’lük bir artış söz konusu olacak. En büyük masrafları elektrik olan madenciler için bu oran çok ciddi denilebilir. Değişen elektrik fiyatlarından 21 madencilik işletmesinin etkilenmesi bekleniyor. Bazı kişiler ise Çin’deki madencilere uygulanan bu değişiklik ile, küresel anlamda madenciliğin daha adil bir şekilde yapılacağını savunuyor.

Bitcoin Madenciliği 2020 Yılında Hâla Karlı mı?

Bitcoin (BTC), Mart ayından bu yana iki katına çıktı ancak Mayıs ayında gerçekleşen “Bitcoin Halving” ile birlikte madencilere verilen blok başına ödül de yarıya indirildi. Yarılanma sonrası Bitcoin Hash oranında da ciddi bir artış meydana gelerek, madencilik zorluk seviyesi de artış gösterdi. Artan zorluk ile birlikte, eski ekipmanlara sahip ve daha küçük çapta madencilik yapanlar oldukça dezavantajlı bir duruma düştü.

Bitcoin madenciliğinin karlılığı, donanım edinimine ve işletme maliyetlerine bağlıdır. Haberimizde de belirttiğimiz gibi daha ucuz elektrik kullanan madencilerin, işletme giderleri daha az olduğu için, karlılık oranları da daha yüksek oluyor.

Bu sebeplerden dolayı Bitcoin madenciliğin karlılık oranlarına doğrudan etki eden faktörler bulunuyor. Piyasadaki en verimli madencilik ekipmanları ucuza alıp, düşük fiyatlı elektrik kullanabiliyorsanız, Bitcoin madenciliğinden kolaylıkla kâr elde edebilirsiniz. Aksi taktirde ise  kâr elde etmeniz zorlaşabilir.

CryproCompare’in madencilik karlılık hesaplayıcısına göre, 1 TH/sn’lik hash oranı, Bitcoin’in şu anki değerinden hesaplandığı zamam günde 0.08639 dolar kar getirebiliyor. 73 TH/sn’lik bir Antminer S17+ günde 6.30 ABD doları kar getiriyorken, 112 TH/sn’lik bir S30 M++ günde 9.68 dolar getiri sağlamakta. Yapılan bu hesaplamalardaki, elektrik maliyeti bulunduğunuz bölgeye göre değişeceği için, getiriler de değişkenlik gösterecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner