Yükleniyor...

Çin’in Kripto Yasakları, 20’den Fazla Şirketin Ülkeden Çekilmesine Neden Oldu

Kripto varlıklara yönelik yeni baskılar, yirmiden fazla kripto varlık şirketinin Çin’den çekilmesine neden oldu.

cinin kripto yasaklari 20den fazla sirketin ulkeden cekilmesine neden oldu

Kripto varlıklara yönelik yeni baskılar, yirmiden fazla kripto varlık şirketinin Çin’den çekilmesine neden oldu. 

China Securities Journal’ın aktardığına göre, Çin’in son kripto yasağı yirmiden fazla kripto varlık şirketinin Çin pazarından çekilmesine neden oldu. Bunların içinde lider kripto varlık alım satım platformu Huobi de yer alıyor.

Çin geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden başlayan baskılarıyla kripto varlık piyasasında bir düşüşe neden olmuştu. Ülke öncelikle kripto varlık madencilerine yönelik sert tedbirler aldı ve bazı bölgelerde elektrikleri kesmeye kadar varan bazı sert uygulamaları devreye koydu. Sonuç olarak Çinli madenciler, dünyanın ucuz enerji bölgelerine göç etmeye başladılar. 

Çin’den bir diğer hamle ise bu Eylül ayında geldi. Ülke yeni bir yasak silsilesiyle kripto varlık işletmelerini yasa dışı ilan etti ve piyasada başka bir düşüşe neden oldu. Ancak hamlenin etkileri, Mayıs ayına kıyasla sınırlı kaldı. 

China Securities Journal, kripto varlıklarla çalışan yirmiden fazla şirketin, ülkenin tüm kripto varlık işlemlerini yasa dışı olarak ilan etmesi nedeniyle, Çin pazarından tamamen çekildiklerini açıkladı. 

Önde gelen kripto varlık alım satım platformlarından Huobi, 24 Eylül’de Çin’de yeni kullanıcı alımını durdururken, Aralık ayına kadar Çin’de faaliyetleri durdurma sözü verdi. BiKi, BHEX, CoinEx ve Renrenbit de Huobi ile benzer hamleleri izledi. En büyük Ethereum madencilik havuzu olan Spark Pool da Çinli kullanıcılarla çalışmayı durdurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner