Yükleniyor...

Çinli Kripto Para Madencilik Cihaz Pazarı Buz Kesmiş Durumda!

Başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para pazarında mevsim kış.

in Kripto Para Madencilik Cihazları

Başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para pazarında mevsim kış. 2018 yılı boyunca hissedilen ayı piyasasının etkisi devam ediyor. Şu anda madenciler kâr elde edemeyecek noktalara gelmiş durumdalar. Madencilik kârının düşmesi madencilik pazarının buz kesmesine neden oldu.

Huaqiang Kuzey Ticari Bölgesi’nde (HNCA) bulunan madencilik dağıtım merkezi dünyanın en büyük kripto para madencilik cihazların dağıtım merkezi olarak biliniyor. Merkezin üçüncü ve beşinci katı madencilik cihazlarının satışı için özel olarak ayrılmıştı. Gelişmiş madencilik cihazlarını arayan insanlar buraya yöneliyordu, ancak piyasadaki düşüş bu merkezi de vurdu.

Bu günlerde madencilik cihazı perakendecileri için piyasadaki soğuk hava tümüyle hissediliyor. HNCA’da madencilik cihazı perakendecisi olan Changming Ji, “Madenciler perakende piyasasın kontrol ediyor. Cihazlar ne kadar ucuz olsa da elektrik ucuz olmadan madencilik cihazlarını ellerinde tutmak isteyen insan sayısı oldukça az.” diyor.

Durum böyle olunca madencilik cihazı perakendeciliğinde damping savaşı başlamış durumda. Bilmeyenler için damping, ihracatçı firmanın malını dış piyasada iç piyasada sattığından daha düşük fiyatla satmasıdır. Şu anda kripto para madencilik cihazı perakendeciliğinde de durum tam olarak bu şekilde. Kripto para piyasasındaki çöküşden dolayı perakendeciler stok yaparak risk almak istemiyorlar.

Bu nedenle bazı perakendecilerin piyasayı manipüle etmek amacıyla açığa satışçı olmayı tercih ediyor. Örnek olarak madencilik cihazı satıcısı olan Mr.A piyasa fiyatının altına (5.600 Yuan gibi bir fiyatla) Whatsminer M10 siparişleri aldı. Cihazların teslim tarihi 1 hafta sonra, ancak Mr.A’nın mağazasında M10 cihazları bulunmuyor.

Bu şekilde Mr.A, son derece düşük fiyat elde etmek adına piyasaya Whatsminer M10 cihazının fiyatının 5.500 Yuan olduğunu yayıyor. Bu şekilde diğer satıcılar piyasadaki hakimiyetini kaybetmemek için cihazlarının fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor. Bu şekilde Mr.A, 5.500 Yuan’a Whatsminer M10’u satın alabiliyor ve açığa satış işleminden kâr elde ediyor.

Piyasa koşulları nedeniyle madencilik cihazları için yapılanlar bunlarla sınırlı değil. Örneğin büyük miktarlarda madencilik cihazlarına sahip olan satıcılar bu cihazları direkt satmak yerine fiyatları düşürücü promosyon haberlerinin arkasına sığınıyorlar. Bu şekilde cihaz sayısının sınırlı olmasından dolayı fiyatları artırabilme imkanı elde ediyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner