Yükleniyor...

Coinbase CEO’su Armstrong Apple’a Ateş Püskürdü

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter hesabı üzerinden teknoloji devi Apple’a ateş püskürdü.

coinbase ceou armstrong apple a ates puskurdu

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter hesabı üzerinden teknoloji devi Apple’a ateş püskürdü. Apple’ın şirketine olan kısıtlamalarından bahseden Armstrong, ciddi eleştiriler yöneltti.

Apple’ın App Store kısıtlamalarıyla mücadele eden diğer şirketlerin ardından, Coinbase’in kendi mücadelesinden bahsetmek istediğini dile getiren Armstrong, önemli bir flood yayınladı. Pek çok şirketin misilleme korkusuyla bu konularda konuşmak istemediğini dile getiren CEO diyaloğun açıkta sürdürülmesi gerektiğini düşünüyor. Armstrong, yaşananları Apple ile diyalog kurarak çözmek istediklerini ama olayın bir çıkmaza girdiğini dile getirdi.

İşlevlere Kısıtlama Getirdi

Ünlü isim Apple’la yaşadıkları sorunu şu ifadelerle anlattı:

“Apple, iOS uygulamalarımıza şu işlevselliği ekleyemeyeceğimizi söyledi: (1) kripto para birimi kullanarak para kazanma yeteneği ve (2) merkezi olmayan finans uygulamalarına (bazen DeFi uygulamaları veya Dapps olarak adlandırılır) erişme yeteneği. Apple, durgunluk döneminde insanların para kazanmasını neden engellemek istesin? Kripto para birimi kullanıyorsa, bunun uygun olmadığını dile getiriyorlar. Neden olduğundan emin değilim.”

Apple’ın nerkezi olmayan uygulamaların listelerinin dahi müşterilerle paylaşılamayacağını söylediğini ifade eden Armstrong, şunları söyledi:

“iOS kullanıcıları için merkezi olmayan uygulamaların bir listesini (gerçekten sadece web siteleri olan) sağlayamayacağımızı söylediler. DeFi ve Dapps, son zamanlarda hızlı bir büyüme gösteren finansal hizmetlerde önemli bir yenilik alanıdır. İnsanların kredi almak veya faiz kazanmak için küresel bir kredi piyasasına erişmesine izin veriyorlar. Dünyada bir ev satın almak veya bir iş kurmak için kredi alma imkânı olmayan çok sayıda banka hesabı olmayan ve bankası olmayan insan var, bu nedenle bu tür bir teknolojiye ihtiyaç var.”

“App Store İçin Uygun Değildir”

Apple’ın neden böyle bir uygulama yaptığını anlamadığını dile getiren Armstrong, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peki Apple, iOS müşterilerinin DeFi uygulamalarını kullanmasını neden daha zor hale getiriyor? Bize ‘Uygulamanız, uygulama içindeki gömülü olmayan yazılımda kripto para birimi işlemleri sunuyor ve bu, App Store için uygun değildir’ dendi. Dapps veya DeFi uygulamaları temelde herhangi bir tarayıcı üzerinden erişebileceğiniz web siteleridir. Yani Apple, kullanıcılara bir uygulama aracılığıyla ziyaret edebilecekleri web sitelerinin bir listesini veremeyeceğinizi söylüyor.”

“Apple Sansür Uyguluyor”

Coinbase CEO’su sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Apple müşterilerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum: iOS’ta kullandığınız kripto para uygulamalarının bazı özellikleri aslında eksik değil. Bu özellikler Apple tarafından sansürleniyor. Bir şirket olarak Apple’a büyük hayranlık duyuyorum ve harika ürünler ürettiklerini düşünüyorum, ancak uygulama mağazasındaki, özellikle kripto para birimi ile ilgili kısıtlamaları benim görüşüme göre savunulabilir değil ve dünyadaki ilerlemeyi engelliyorlar. Apple’ın bu uygulama mağazası kısıtlamalarında çıkar çatışması vardır. Görünüşte müşterileri korumak için tasarlanmış olsalar da, giderek Apple’ı rekabetten koruyor gibi görünüyorlar.”

Daha Önce de Şikayet Etmişti

Coinbase CEO’su Armstrong, geçtiğimiz ay da Apple’ın bu kısıtlamalarından şikayetçi olmuştu. Ünlü isim o zaman da Apple’ın kripto para dünyasına karşı düşmanca bir tavır sergilediğini dile getirmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner