Yükleniyor...

Coinbase İşlemleri Nelerdir?

Coinbase işlemleri, bir bloktaki ilk işlemdir ve aynı zamanda bir madenci tarafından oluşturulabilen benzersiz bir Bitcoin işlemi türüdür.

coinbase islemleri

Coinbase işlemleri, bir bloktaki ilk işlemdir ve aynı zamanda bir madenci tarafından oluşturulabilen benzersiz bir Bitcoin işlemi türüdür. Madenciler, çalışmaları için blok ödülünü toplamak için kullanırlar ve madenci tarafından toplanan diğer işlem ücretleri de bu işlemde gönderilir.

Coinbase İşlemi Nedir?

Kripto para borsası Coinbase ile karıştırılmaması gereken “coinbase işlemi” terimi, bir blokzincirinin her yeni bloğunda gerçekleşen belirli bir işlem türünü ifade eder.

Coinbase işlemleri, blokzincirlerinin dolaşıma hiç gönderilmemiş yeni para birimlerini tanıtmak için kullandığı sistemin önemli bir parçasıdır. İlk coin tabanı işlemi, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından ilk genesis bloğunun madenciliği yapılırken oluşturuldu. Coinbase’in “1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa” Bitcoin adresine 50 BTC değerinde ödeme yapıldığı bildirildi.

Bitcoin blokzincirinin en büyük meraklarından biri, söz konusu bloğun blokzincirinde asla onaylanmamasıdır. Bu durum da birçok blokzinciri bilim insanını ve geliştiricisini şaşırttı.

Bir teori, bunun, ilk coin tabanı işleminin genesis bloğunun kaynak kodunda kodlanması nedeniyle meydana geldiğidir. Ve tüm blokzinciri bu oluşum bloğu üzerine inşa edildiğinden, ona onay kavramı uygulanmadı.

Başka bir teori ise Nakamoto’nun bunu bu şekilde tasarladığını öne sürer, çünkü genesis bloğu herhangi bir nedenle onaylanmazsa, yeni bir blokzincirinin inşa edilmesine neden olarak orijinal blokzincirini geçersiz kılacaktır.

Coin tabanı işlemi, madencileri blokzincirini sürdürmeleri için ödüllendirmek için de kullanılır. Madencilik yaptıkları her blok için belirli miktarda token ödenir. Bu ödül sistemi, madenciler için bir teşvik oluşturur ve ağı istikrarsızlaştırabilecek kötü niyetli davranışları caydırarak blokzincirinin güvenli kalmasına yardımcı olur.

coinbase işlemleri

Coinbase İşlemi Nasıl Çalışır?

Coinbase işlemleri, vade, çatal önleme ve özelleştirilebilir metinler gibi benzersiz özelliklere sahiptir. Ayrıca diğer işlemlerden farklı bir yapı taşırlar.

Bitcoin blokzincirinde, zincir üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler tek bir blok oluşturmak için birleştirilir. Bir blok oluşturulduğunda, hemen blokzincirine eklenecektir. Bu bloklar, Bitcoin ağının mükemmele yakın kodu sayesinde değiştirilemez ve hack olaylarına karşı korumalıdır. Her blok bir veya daha fazla işlem içermelidir, bunlardan ilki her zaman coin tabanı işlemi olarak adlandırılır.

Coinbase işlemi şu şekilde çalışır:

  • Blok oluşturma: Yeni bir blok oluşturduktan sonra blok ödülünü kazanmak için bir madencinin önce bir madeni para tabanı işlemi oluşturması gerekir.
  • Girdiler: Coinbase işleminin, önceki işlemlerden gelen girdileri kullanan tipik bir işlemin aksine girdisi yoktur. Bunun yerine bir para tabanı işlemi, hiç yoktan yepyeni paralar üretir.
  • Çıktılar: Coinbase işlemi, blok ödülünün gönderileceği adresleri listeleyen bir veya daha fazla çıktıya sahiptir. Madenciler, blok ödülünü diğer adreslere dağıtma seçeneğine sahiptir.
  • Blok ödülü: Blok ödülü şu anda BTC’dir ve yaklaşık olarak her 210 bin blokta bir yarıya iner. Bu ödül, işlemleri doğrulayan ve blokzincirine ekleyen madenciye ödenir.
  • Madencilik ücreti: Madenciler ayrıca madeni para tabanı işlemine, madencileri işlemlerini bir sonraki bloğa dahil etmeye teşvik etmek için işlem yaratıcıları tarafından ödenen bir madencilik ücreti ekleyebilir.
    Madenci madenciliği yaptığı bloğa diğer işlemlerle birlikte bir coinbase işlemi dahil edebilir ve bu bloğu oluşturduktan sonra ağa yayınlayabilir. Blok daha sonra diğer madenciler tarafından incelenir ve onaylanırsa blokzincirine yüklenir ve blok ödülü artı ilgili madencilik ücretleri ile ödenir.

Coinbase İşlemleri Nasıl Yapılandırılır?

Coinbase işlemleri, madencinin işlemleri doğrulamak ve blokzincirinde yeni bir blok oluşturmak için karmaşık bir matematik problemini çözme çabalarının bir ödülü olarak yeni basılan BTC miktarını dahil ettiği bir bloktaki ilk işlem olarak yapılandırılmıştır.

Coinbase işlemlerinin özel bir formatı vardır. Normal bir işlem girdisiyle karşılaştırıldığında, coin tabanı işlemi, harcanmamış işlem çıktısını (UTXO) temsil etmeyen farklı bir değerler kümesine sahiptir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner