Yükleniyor...

CoinShares, Olası Bitcoin Halving Senaryolarını İnceledi

Bir kripto yatırım danışmanlığı şirketi olan CoinShares Research, olası Bitcoin halving senaryolarını değerlendirdiği açıklama yaptı.

olası bitcoin halving senaryoları scaled

Bir kripto yatırım danışmanlığı şirketi olan CoinShares Research, olası Bitcoin halving senaryolarını değerlendirdiği açıklama yaptı.

Bitcoin (BTC) halving etkinliği, son zamanlarda kripto para topluluğunun en çok konuştuğu konulardan birisi. Bu olay hakkında Bitcoin’in çöküşünü başlatacağından, boğa rallisini harekete geçireceğine kadar birçok etki tahmininde bulunuluyor. CoinShare’in Araştırma Başkanı Christopher Bendiksen, en popüler beş senaryoyu analiz etti ve kendi senaryosunu da sunan bir açıklama yaptı.

Olumsuz Senaryolar

Bendiksen ilk olarak madencilik ödülünün yarıya inmesinin Bitcoin madencilerini madencilikten soğutacağını iddia eden senaryoyu çürüttü. Bendiksen’e göre önceki iki halving’den elde edilen ampirik kanıtlar bu senaryoyu geçersiz kılıyor. Zaten bir diğer önemli isim Andreas Antonopoulos da geçtiğimiz günlerde bu senaryonun olanaksız olduğunu belirtmişti.

Kötümser bir başka senaryo ise profesyonel yatırımcıların söylentilere göre alım-satım yapması üzerine kurulu. Bendiksen’e göre bu durum da BTC fiyatı üzerinde pek etkide bulunmayacak.

Araştırmacının incelediği bir diğer olumsuz senaryo, yarılamayı fiyat düşüşü ile eşitliyor. Bitcoin fiyatı düştüğünde, madenciler kendilerini korumak için daha fazla kripto para satmaya zorlanır ve bu da satış baskısı yaratır. Halving, madencilerin geliri üzerinde böyle bir etkide bulunsa da piyasa üzerindeki etkisi aynı değil. Diğer tüm faktörler aynı kalırsa madencilerin faaliyetlerine devam etmek için daha fazla kripto para satmaları gerekmeyecek.

Olumlu Senaryolar

En iyimser senaryo, Safedean Ammous tarafından Bitcoin değerlemesine uygulanan stoktan-akış modeline dayanmaktadır. Bu model henüz çürütülmemiş olmasına rağmen, Bendiksen abartılı tahmin konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Tüm popüler senaryoları analiz ettikten sonra Bendiksen kendi olumlu tahminini önerdi. Ona göre Kara Perşembe ile halving kombinasyonu zayıf ve verimsiz madencileri zorluyor. Bu da onların oyun dışı kalmasına neden oluyor. Geride kalan madencilerin maliyetleri daha düşük olacağı için daha az kripto para satmaları gerekecek. Bu durum yeni arzın azaltılmasına ek olarak, piyasa üzerinde uzun vadeli olumlu bir etkide bulunacak. Bendiksen, şunları söylüyor:

“Bu dinamikler, dünyadaki makroekonomik koşullarla birleştiğinde orta ve uzun vadede Bitcoin fiyatı için mükemmel bir fırtınaya neden olabilir. ”

Bitcoin Zaten Fiyatlandı mı?

Tabii ki, başka bir olası senaryo daha var: Yarılanma fiyatın üzerinde herhangi bir etkide bulunmayacak. Birkaç analist, bilinen bir olay olarak halving’in zaten fiyatlandırıldığı görüşünü dile getirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner