Yükleniyor...

CoinShares raporu: Bitcoin madencileri BTC fiyatını etkileyecek mi?

CoinShares, halving sonrası Bitcoin (BTC) madencilerinin maliyetinin 25 bin dolardan 37 bin 800 dolara yükseleceğini belirtti.

Bitcoin madencileri BTC

CoinShares, halving sonrası Bitcoin (BTC) madencilerinin maliyetinin 25 bin dolardan 37 bin 800 dolara yükseleceğini belirtti.

Kripto para piyasasının spot Bitcoin ETF gündemiyle ilerleyişi büyük bir yankı uyandırdı. Boğa koşusunun başladığı düşünülürken, gözler 2024 yılında gerçekleşecek kripto gelişmelerine çevrildi. Bu yıla damga vuracak en önemli kripto gelişmelerinden birisi de Bitcoin halving’i (yarılanma) olacak. Bitcoin blok ödülü 3,125 BTC’ye düşecek.

Bitcoin halving’i (yarılanma) yatırımcıları heyecanlandıran bir durum olsa da Bitcoin madencilerini endişelendiriyor. CoinShares’in Bitcoin madencilerine yönelik raporunda dikkat çeken veriler yer aldı. Bitcoin madencileri, halving öncesi BTC satışı yapabilir mi?

Bitcoin madencileri ve halving

CoinShares, Bitcoin madencilerinin maliyetini de kapsayan geniş çaplı bir rapor yayımladı. Raporda, beklenen Bitcoin halving’inin madenciler üzerindeki etkisine değinildi.

CoinShares

Araştırma raporunda, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Bitcoin madencilerinin maliyetinin 16 bin 800 dolardan 25 bin dolara yükseldiği aktarıldı. Madenciler 2023 yılında BTC fiyatının artması ve Ordinals’lerin yarattığı furya ile oldukça kazançlı bir dönem geçirerek, 25 bin dolar maliyet ile BTC kazıdılar. Büyük bir kârlılık oranına erişen Bitcoin madencileri, 2024 yılında gerçekleşecek Bitcoin halving’ine odaklandı.

CoinShares, Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving’in ardından Bitcoin madencilerinin maliyetinin artacağını ifade etti. Rapora göre, halving sonrası Bitcoin madencilik maliyeti sırasıyla 37 bin 800 dolara yükselecek.

Rapor, halving sonrası maliyet eğrisinin üst kısmında yer alanları zora sokacağını belirtti. 2023 yılında 25 bin dolar maliyet ile BTC kazıyamayan madenciler, 2024 yılında gerçekleşecek halving’ten sonra maliyet/kazanç parametresinde sıkıntı yaşayabilir. CoinShares, bol likiditeye sahip olan madencilerin indirimli donanım satın alma fırsatına erişeceğini aktardı.

CoinShares ayrıca, önemli bir fiyat düşüşü ya da Ordinal kullanımında bir düşüş gibi çeşitli etmenlerin ortaya çıkabileceğinin altını çizdi. Bitcoin madencileri, halving sonrası daha az gelir elde edecek ve sermaye harcama döngünleri etkilenecek. Madencilik platformlarını daha yüksek üretim maliyetlerine iten bir Bitcoin akını nedeniyle madencilik zorluğunda da artış görülebilir.

CoinShares, yayımladığı raporda, “Madencilerin çoğu, yüksek maliyetlerinden kaynaklanan zorluklarla karşılaşacak ve kârlı kalabilmek için maliyetlerin düşürülmesi gerekecek. Bitcoin fiyatı 40 bin dolar seviyesinde kalırsa yalnızca bir avuç madencinin kârlı bir şekilde faaliyet göstermesi bekleniyor.” dedi.

Rapora göre Bitcoin madencilerinin halving sonrası kârlılığını sürdürmesi için BTC fiyatının 50 bin dolara yakın seviyede işlem görmesi gerekiyor. Bu durumun gerçekleşmemesi halinde, kâr elde edemeyen madencilerin ellerindeki BTC’leri satıp maliyet düşürmeye çalışması muhtemel görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner