Yükleniyor...

Spot Bitcoin ETF’leri onaylandı: Sıradaki üç önemli kripto gelişmesi!

Spot Bitcoin ETF'lerin onaylanmasının ardından gözler 2024 yılında kriptoyu bekleyen üç önemli gelişmeye çevrildi.

2024 üç gelişme

Spot Bitcoin ETF’lerin onaylanmasının ardından gözler 2024 yılında kriptoyu bekleyen üç önemli gelişmeye çevrildi.

Kripto para piyasasının aylardır beklediği gelişme, geçtiğimiz gün gerçekleşti. ABD düzenleyici kurumu SEC, spot Bitcoin ETF’lerini onayladı. Spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması ile birlikte kripto para sektörü şimdi ne olacak? sorusunu sormaya başladı.

Kripto para piyasası, özellikle Eylül ayından bu yana sadece spot Bitcoin ETF’lere odaklanmıştı. Boğa beklentilerini şekillendiren ETF’lerin onaylanmasıyla birlikte, piyasanın gelecekte neler yaşayabileceği merak konusu haline geldi. Peki sıradaki üç önemli kripto gelişmesi neler olacak?

Spot Bitcoin ETF’ler tamam, sırada ne var?

Kurumsalların Spot Bitcoin ETF başvuruları 10 Ocak 2023 tarihinde onaylanarak tarihe önemli bir gelişme olarak kaydedildi. Bitcoin (BTC), spot ETF’ler sonrası güçlü bir yapı oluşturdu. Kripto para piyasası da ETF’leri kutlarcasına yükseliş yaşadı. Yatırımcılar ise sıradaki gelişmeleri merak etmeye başladı.

Spot Bitcoin ETF

Kripto piyasası 2024 yılını oldukça hareketli geçirecek. Spot Bitcoin ETF’lerin ardından sektörü ilgilendiren ve BTC’nin gidişatını etkileyecek üç önemli gelişme bizleri bekliyor. Artık boğa koşusuna başlaması beklenilen BTC, bu üç önemli gelişme neticesinde ATH yapabilme potansiyeli taşıyor. Peki bu üç gelişme neler olacak?

Sıradaki durak Bitcoin halving’i

Spot Bitcoin ETF’lerinden sonra sıradaki önemli gelişme Bitcoin halving’i olacak. Bitcoin her 210.000 blokta bir halving gerçekleştiriyor. Bitcoin halving’i, blok ödüllerinin yarıya düşürülmesi anlamına geliyor. Bu da Bitcoin’in dolaşım arzının daha yavaş artması ve madencilik baskısının hafiflemesi anlamına geliyor. Sınırlı bir arza sahip olan Bitcoin, şimdiye kadar üç halving geçirdi. Bu üç halving de Bitcoin’in gidişatını önemli ölçüde etkiledi. Bitcoin, önceki halving’lerden hemen sonra güçlü bir boğa koşusu yaşadı.

Bitcoin halving

Bitcoin’in ilk halving’i 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşti. Bu halving döneminde BTC’nin fiyatı 12 dolar seviyesindeydi. İlk halving’ten yaklaşık altı ay sonra BTC fiyatı 130 dolara yükseldi. Büyük bir boğa koşusu gerçekleştiren BTC, yatırımcıların dikkatini çekti.

Bitcoin’in ikinci halving’i ise 9 Temmuz 2016 tarihinde meydana geldi. Bu tarihte BTC fiyatı 660 dolar seviyedindeydi. İkinci halving’ten altı ay sonra BTC fiyatı 900 dolara yükseldi.

Bitcoin’in son halving’i 11 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşti. Bitcoin, üçüncü halving döneminde 8.600 dolar civarında işlem gördü. Lider kripto para birimi altı ay sonra 15.700 dolara ulaştı.

Bitcoin blok ödülleri 2009’da blok başına 50 BTC ile başladı. İlk halving’ten sonra blok ödülü 25 BTC’ye düştü. BTC blok ödülleri ikinci yarılanmada 12,5 BTC’ye ve son yarılanmada 6,25 BTC’ye düştü. Önümüzdeki halving’te ise BTC blok ödülü 3,125 BTC’ye düşecek.

Bitcoin halving’i her 210.000 blokta bir gerçekleştiği için sonraki halving’in Nisan 2024 tarihinde gerçekleşmesi bekleniliyor. Binance’in halving sayacına göre ise halving 14 Nisan 2024 Pazar günü gerçekleşecek. Bitcoin’in dördüncü halvingi, 840.000’ıncı blokta ortaya çıkacak.

Bitcoin’in halving ile birlikte boğa koşusu yaşaması ve ATH yapması bekleniyor. Özellikle geçmiş halving verileri, dördüncü halving’in de benzer şekilde gerçekleşeceğini düşündürtüyor. Bitcoin’de halving sonrası madencilik giderleri 40 bin dolara yükselecek.

İkinci durak spot Ethereum ETF’leri

Spot Bitcoin ETF’leri onaylandıktan hemen sonra yeni bir ETF gündemi yaratıldı. Kripto sektörü sırada spot Ethereum ETF’lerinin olduğunu belirtti. Spot Ethereum ETF’lerinin de onaylanabileceği yönündeki ihtimaller ise artış gösterdi.

2024’ün en önemli gelişmelerinden birisi olan spot Ethereum ETF’leri, Bitcoin halving’inden sonra kripto yatırımcılarının ana gündemi haline gelecek. Spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunan kurumsal şirketler, spot Ethereum ETF başvursunda da bulundu. VanEck, Ark Invest ve Grayscale gibi şirketlerin adı, spot Ethereum ETF’leriyle yan yana yazıldı. Bu durum, sıradaki onayın Ethereum ETF’lere yönelik olduğunu düşündürttü.

Ethereum, 2024 yılında kritik gelişmelere ev sahipliği yapacak. Ether (ETH) fiyatı BTC paritesinde önemli bir gelişme kaydederek gün içerisinde yüzde 10’dan fazla yükseldi. Bu yükseliş, bazı yoruculara göre henüz başlangıç olarak yorumlandı. Çünkü Ethereum 2024 yılını yoğun geçirecek. Özellikle ölçeklendirme ve güvenlik konularında girişimleri bulunan Ethereum, 2024 yılında 3 önemli güncelleme gerçekleştirecek.

Ethereum’un 2024 yılındaki güncellemeleri ile ağ güvenliğinin daha fazla artması, ağdaki işlemlerin ucuzlaması, kullanıcıların ağı daha verimli kullanmasının sağlanması ve ağın gelecekte daha iyi yerlere gelmesi bekleniliyor.

Ethereum’un kendi gelişmelerinin yanında bir de spot Ethereum ETF’lerin gündeme gelmesi, büyük bir yükselişin sinyali olabilir. Kripto yatırımcıları, 2024 yılında önce ETH’nin yükselişe geçmesini ve daha sonra altcoin’leri canlandırmasını bekliyor.

Kayıtlara göre, spot Ethereum ETF başvuruları için SEC’nin 23 Mayıs 2024 tarihinde resmi bir yanıt vermesi bekleniliyor. SEC’nin ilk olarak 23 Mayıs tarihinde VanEck’in spot Ethereum ETF başvurusuna karar vereceği görünse de tüm spot Ethereum ETF’ler için tek bir karar verebilir. Geçtiğimiz gün spot Bitcoin ETF’lerde de benzer sonuç görüldü.

Spot Ethereum ETF

Bloomberg’in listesine göre spot Ethereum ETF başvuruları için son tarihler şu şekilde;

  • VanEck’in spot Ethereum ETF başvurusu; 23 Mayıs 2024
  • Ark Invest’in ARK 21Shares spot Ethereum ETF başvurusu; 24 Mayıs 2024
  • Hashdex’in spot Ethereum ETF başvurusu 30 Mayıs 2024
  • Grayscale’in spot Ethereum ETF başvurusu; 18 Haziran 2024
  • Invesco Galaxy’nin spot Ethereum ETF başvurusu; 5 Temmuz 2024
  • Fidelity’nin spot Ethereum ETF başvurusu; 3 Ağustos 2024
  • iShares’in spot Ethereum ETF başvurusu; 7 Ağustos 2024

Kripto için sonraki durak ABD seçimleri

Kripto para piyasasının 2024’teki en önemli üçüncü gelişmesi ABD seçimleri olacak. Spot Bitcoin ETF’ler, Bitcoin halving’i ve spot Ethereum ETF’lerden sonra gözler ABD tarafındaki siyasi sürece çevrilecek.

ABD başkanlık seçimleri, 5 Kasım 2024 günü gerçekleşecek. Seçimler ABD’nin siyasi gidişatının değişme ihtimalini barındırıyor. 2024 ABD seçiminin galibi olan siyasi ekip, 20 Ocak 2025 tarihinde göreve başlayacak. ABD’nin güncel başkanı Joe Biden ve eski başkanı Donald Trump’ın çekişmeli bir seçim günü geçirmesi bekleniliyor.

abd seçimleri 2024

ABD seçimlerinin kripto para piyasası üzerinde etkisi oldukça fazla olacak. ABD’de kripto karşıtı olarak bilinen ve kriptonun yasaklanmasını arzulayan senatörler bulunuyor. Özellikle Elizabeth Warren, seçimlere yaptığı hazırlığında kriptonun önüne geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Vergi, regülasyon ve Bitcoin’in ABD’deki yasal durumu bu seçimlerden sonra belli olacak.

Seçimleri Donald Trump’ın kazanacağına yönelik beklentiler artış gösteriyor. Trump’ın daha önce NFT çıkarmış olması ise ilgi çekiyor.

5 Kasım 2024 tarihindeki ABD seçimleri öncesinde kripto para piyasasında volatilite ve şiddetli haber akışı görülebilir. Yatırımcıların bu dönemde oldukça dikkatli hareket etmesinde fayda var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner