Yükleniyor...

CoinShares’in Raporuna Göre Bitcoin’in Çevreye Olan Etkisi Abartıdan İbaret

Bitcoin (BTC), yüksek enerji kullanımı ve karbon ayak izi sebebiyle eleştiri almayı sürdürüyor.

btc 3

Bitcoin (BTC), yüksek enerji kullanımı ve karbon ayak izi sebebiyle eleştiri almayı sürdürüyor. Ancak 2022 yılında bu söylemler gerçekleri yansıtıyor mu?

CoinShares’in yayınlanmış olduğu en son Bitcoin Madencilik Ağı raporuna göre, Bitcoin’in (BTC) çevre üzerinde etkisi, bazı devletlerin endüstrileriyle karşılaştırıldığında fazlasıyla abartılıyor.

Dünyadaki tüm Bitcoin madencileri, küresel elektrik tüketiminin yalnızca %0,05’ini kullanıyor. Dünya nüfusu toplamda 162.194 TWh elektrik tüketirken, Bitcoin madencileri 89 TWh tüketiyor.

Karbon ayak izi konusunda Bitcoin madenciliği, çeşitli endüstrilerle rekabet bile edemeyecek konumda.

Bitcoin madenciliği havacılıktan 50 kat, klimalardan ise 25 kat daha az CO2 yayar. Dünyada yer alan çamaşır kurutma makineleri bile Bitcoin madenciliğinden %12 daha fazla CO2 yayıyor.

Bitcoin ile sıklıkla mukayese edilen altın madenciliği endüstrisi de Bitcoin madenciliğine kıyasla çevreyi üç kat daha fazla kirletir.

Bitcoin savunucularından Alex Gladstein, Bitcoin karbon ayak izinin ancak yolcu gemileriyle karşılaştırılabileceğini ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner