Yükleniyor...
Sponsored

Cosmos Nedir? ATOM Coin

Cosmos (ATOM), Proof-of-Work protokolüne alternatif olarak yaratılan, birbirinden bağımsız blockchain sistemlerini birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir ağdır.

Cosmos Nedir Nasil Calisir

Cosmos (ATOM), Proof-of-Work protokolüne alternatif olarak yaratılan, birbirinden bağımsız blockchain sistemlerini birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir ağdır.

Cosmos Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

2016 yılında whitepaper’ı yayınlanan Cosmos, birbirleriyle ölçeklenebilen ve birlikte çalışabilen bir blokzincir ekosistemi olarak tanımlanmıştır. Cosmos, Jae Kwon, Zarko Milosevic ve Ethan Buchman tarafından yaratılmış ve 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Ayrıca Cosmos ağı, ”Internet of Blockchains (IoB)” olarak da tanımlanmaktadır.

Blokzincirler, Cosmos oluşturulmadan önce çevresindeki etkenlere uyumsuz ve duyarsız (silo) şekilde, birbirleriyle iletişim kuramadan işlemler görülmekteydi. Blokzincirinin oluşturulması ve blokların hızlı işlem yapabilmeleri için güçlü ve yoğun çabalar gerekmekteydi. Blokzinciri ile ilgili bu gibi sorunları Cosmos, yeni tekniklerle çözmektedir.

Cosmos, fraksiyonlara ayrılan kripto para dünyasına karşı yeni bir oluşum olarak ortaya çıkmış ve birbirinden farklı blockchainlerin birlikte çalışabilirliğini göstermiştir. Cosmos’un amacı, zincirler arası işlemleri mümkün kılmaktır. Bunu, kuralları olan farklı blokzincirlerin birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlayarak gerçekleştirmektedir.

Blokzincirleri, Cosmos sayesinde özerkliğini koruyabilir, işlemleri hızlı bir şekilde işleyebilir ve ekosistemdeki diğer blokzincirleriyle iletişim kurabilmektedir. Cosmos’un bu vizyonu, insanların hızlı bir şekilde özel, güvenli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir blokzinciri uygulamaları oluşturmasına izin vermek için tasarlanmış bir dizi açık kaynaklı araçlarla elde edilmektedir. Her kullanıcı, geliştirici ekosistemini daha üst seviyeye çıkarmak için bu platformda ek araçlar oluşturabilme yetkisine sahiptir.

ATOM Coin Nedir

ATOM Coin Nedir?

ATOM Coin, Proof of Work protokolünün yarattığı pahalılık, çevreye zarar verme ve yavaşlık gibi problemleri çözmek için oluşturulmuş Cosmos ağının token’ıdır. Cosmos blokzinciri’nin yönetişim token’ı olan ATOM, stake edilebilen bir kripto para birimidir. Binance Smart Chain, Polygon ve Ethereum’da da işlem görebilmektedir.

ATOM Coin, Cosmos platformunda işlem ücretlerinin ödenmesi için kullanılır. Ayrıca Cosmos ağ doğrulayıcıları, ATOM stake ederek paylarını azaltarak hub’lara katılabilir.

ATOM Coin, madenciliği yapılan bir token değildir ancak staking yapılabilmektedir. ATOM Coin, 17,3 milyon dolarlık ETH, BTC ve USD toplamasına olanak tanıyan ICO çalışması ile piyasaya giriş yapmıştır. ATOM’un o dönemki toplam arzının %75’i ICO olarak satılmıştır.

Cosmos Nasıl Çalışır?

Cosmos’un yaratıcıları, blockchainlerin birbiriyle etkileşim halinde çalışması için temelde iki aşamalı bir sistem geliştirmiştir. İlk aşama blockchain geliştirme platformu olarak görev yapan “Tendermint Çekirdeği”, ikinci aşama ise bağlantı merkezleri sağlayan “Blockchainler Arası İletişim” (IBC) katmanıdır.

IBC bileşeni sayesinde birbirinden bağımsız blockchain sistemleri iletişim kurabilmektedir. Cosmos ekosistemi tüm bu bir arada çalışan blockchain bileşenlerini doğru şekilde yürütmek için işlem ve doğrulama merkezlerini devreye alır. Üretim algoritması olarak ise sahiplik kanıtı (PoS) modelini temel alır.

Cosmos tarafından, birbirinden ayrı blockchain sistemleri belli bölgelere ayrılır. İşlem ve doğrulama görevlerini üstlenen Cosmos Hub adlı merkezler tarafından birbirine bağlanır. Bu merkezler, işlemleri doğrular ve cross-chain uyumluluğunu sağlar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x