Yükleniyor...

Tembel Portföy Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Büyük servet oluşturmak için birçok inanılmaz strateji vardır ve tembel bir portföy bunlardan biridir.

Lazy Portfolio

Büyük servet oluşturmak için birçok inanılmaz strateji vardır ve tembel bir portföy bunlardan biridir. Peki, tembel portföy nedir, nasıl oluşturulur?

Yatırım yapmak ve servet inşa etmek için çağlar boyunca sayısız yaklaşım olmuştur. Birçok yaklaşım çoğu zaman başarısız olurken, bazıları inanılmaz getiriler sağlar. Sonuç olarak, yatırım yapmanın kesin ve mükemmel bir yolu yoktur. Bir yatırım stratejisinin iyi bir şekilde uygulanması muhtemelen pişmanlıklarla sonuçlanmaz. Değeri bilinmeyen yatırım yöntemlerinin bazen hayal edilenlerden daha iyi performans göstermesi şaşırtıcı. Bu nedenle, hisse senedine ve hatta dijital piyasaya giriş yapmak isteyen yatırımcıların, kullanılan terimleri ve sektöre yatırım yapmak için farklı yaklaşımları ve ayrıca bunları nasıl ve ne zaman kullanacaklarını canlı bir şekilde anlamaları son derece önemlidir. Tembel bir portföy, ilk başta kulağa çok iyi gelmeyebilecek, ancak onu bir yatırım yöntemi olarak benimseyen ve inşa etmeye karar veren birçok kişi için büyük getiri sağlayan yatırım stillerinden biridir.

“Tembel” kelimesinin gerçek anlamı ve genel olarak etkileri düşünüldüğünde, bu kelimeyle ilgili olarak kimsenin aklına son derece olumlu bir şey gelmez. Ancak, yatırım dünyası söz konusu olduğunda, dünyanın anlamı bazen olumsuz olmaktan uzaktır.

Tembel bir portföy, basitçe “stres olmayan bir portföyü” temsil eder. Yıllar boyunca çeşitli yatırımcılardan elde edilen deneyimler, tembel bir portföyün benimsenmesinin çok karlı olduğunu kanıtlamış ve dünyanın farklı yerlerinden birçok yatırımcı tarafından yaygın olarak uygulanmıştır. Bu nedenle, tembellik pratik dünyada hiçbir zaman iyi bir şey olarak görülmedi, ancak yatırım dünyasında genellikle iyi ve karlı bir fikir olarak görülüyor.

Kılavuz tembel bir portföy, yatırım tarzının kanıtlanmış yararları ve sakıncaları ve tembel bir portföyün nasıl oluşturulacağı ve onunla birlikte gelen avantajlardan nasıl yararlanılacağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklarken, okuyucularımızı bizi izlemeye devam etmeye çağırıyoruz.

Tembel Portföy Nedir?

Tembel portföy, yatırımcıların aynı varlıkları uzun bir süre boyunca tahsis etmelerini sağlayan çaba gerektirmeyen bir yatırım stratejisidir. Başka bir deyişle, sürdürmek için çok az çaba gerektiren veya hiç çaba gerektirmeyen bir yatırımlar topluluğudur.

Böyle bir portföy, genellikle, yeniden dengelenmesi kolay olan bir dizi düşük maliyetli fon içerir. Genellikle çok az endeks fonundan oluşur, tembel bir portföyde bulunan maksimum endeks fonu sayısı 5’tir. Bu nedenle, beşten fazla endeks fonu içermez, bazen tembel bir portföy sadece bir endeks fonundan oluşabilir. Büyük piyasa endekslerinin yatırım getirilerini geçmesi beklenmiyor.

Bu endeks fonları, büyük hisse senetleri veya tahviller olabilir. Genellikle sıradan hisse senetleri gibi herkesin satın alabileceği ortak yatırımlar gibidirler. Bu nedenle, tembel bir portföy, endeks fonlarının küçük bir bileşimi olarak kabul edilir. Yine de, bunun en iyisi, bir yatırımcının risk toleransına ve düzenli olarak yeniden dengeleme zorunluluğuna uygun olarak oluşturulmuş olarak kabul edilir.

Lazy Portfolio

Tembel Bir Portföy Nasıl Oluşturulur?

Tembel bir portföy, tasarımı çok kolay hale getiren çok esnek ve karmaşık olmayan bir özel mod benimser. Temel olarak, büyük hisse senetleri veya tahviller gibi en fazla beş endeks fonunun seçimini gerektirir.

Birçok deneyimli kurumsal yatırımcı, doğru tembel portföyü oluşturmak için sayısız yol sağlamıştır. Sonuç olarak, yeni yatırımcılar piyasada bulunan bin endeks fonu arasından en fazla beş endeks fonu seçme seçeneğine sahiptir.

Aşağıda, uzmanların yeni yatırımcılara benimsemeleri ve kendilerine ait tembel bir portföy oluşturmalarında rehberlik etmeleri için sağladığı tembel portföy fikirlerine ilişkin bazı örnekler verilmiştir.

Rick Ferri’nin Tembel Üçlü Fon Portföyü

Finans uzmanı Rick Ferri, uzmanlığından tembel bir portföy oluşturmak için harika bir fikir verdi. Kendi örneğini, tembel portföyün temellerini henüz tam olarak anlayamamış olan yeni yatırımcılar için uyarlanabilen basit, ancak etkili, tembel bir portföy olarak değerlendirdi. Uzman, yeni yatırımcıların iyi bir tembel portföy oluşturmaları için aşağıdaki endeks fonlarını önermişti:

%40 Vanguard Toplam Tahvil Piyasası Endeks Fonu (BND).

%40 Vanguard Toplam Borsa Endeks Fonu (VTI).

%20 Vanguard Toplam Uluslararası Hisse Senedi Endeksi Fonu (VXUS).

David Weliver’ın Sadakat Portföyü

David Weliver’ın Sadakat Portföyü, amatör yatırımcıların izleyebileceği mükemmel tembel portföyün önde gelen bir örneği olarak da ortaya çıkmıştır. Weliver, doğru tembel portföyü oluşturmak için dört borsa önerir:

%20 iShares Core S&P Toplam ABD Hisse Senedi Piyasası (ITOT).

%20 iShares S&P Small Cap 600 Değeri (IJS).

%40 iShares Core MSCI Toplam Uluslararası Hisse Senedi (IXUS).

%20 iShares Core ABD Toplam Tahvil (AGG).

Warren Buffet’ın 90/10 Portföyü

Popüler milyarder, çok az çabayla büyük getiri sürecini yorumlayan bir fikir önerdi.

Bu portföy, en çok benimsenen tembel portföylerden biri olarak işaretlenmiştir. Çok basit bir işlemle en iyi ve yüksek performanslı yatırım stilleri arasında olduğunu kanıtlamıştır.

Warren Buffet’ın 90/10 Portföyü sadece iki endeks fonundan oluşur:

%90 ÖncüS&P 500ETF (VOO).

%10 Vanguard Kısa Vadeli Hazine Endeksi Fonu ETF (VGSH).

Tembel Portföylerin Avantajları

Daha önce de belirtildiği gibi, tembel bir portföy oluşturanlar için faydaların, yatırım tarzını benimseyen erken yatırımcılar için iyi avantajlar olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda pek çok hayali ve en stratejik yatırım fikrini geride bıraktı.

Tembel bir portföyden elde edilen kayda değer faydalardan biri, portföyü korurken yatırımcıların sahip olduğu kolaylık ve rahatlıktır. Bu, tembel bir portföyün çok yaygın bir parçasıdır, yatırımcılar hiçbir karmaşıklık olmadan kolay bakımın avantajlarından yararlanır.

Dahası, tembel portföylerle gelen kolaylık, yönetim ücretlerinin çok düşmesine neden olur. Diğer bir deyişle, tembel portföylere sahip yatırımcılar, yatırım boyunca kendilerini çok düşük yönetim ücretleri öderken bulurlar.

Ayrıca şu ana kadar en çok getiri sağlayan stratejilerden biridir. Çok az yatırım çabasıyla veya hiç yatırım gerektirmeyen tembel portföyler, yatırımcılara iyi ve etkileyici getiriler sağlar.

Tembel Stratejinin Dezavantajları

Tembel portföylerde gerçekten çok fazla göze çarpan kusur olmamıştır. Ancak, herhangi bir yatırımcının diğer portföylerle kolayca yapabileceği gibi tembel portföyleri özelleştirmek kolay değildir.

Bu nedenle, kişiselleştirme fikri, diğer portföylerde olduğu gibi tembel bir portföyle gerçekten çalışmaz.

Son Sözler

Tembel portföylerin şaşırtıcı özellikleri ve tembel portföylere sahip birçok yatırımcının tanıklıkları göz önüne alındığında, tembel çalışanlar kötü olsa bile, tembel portföylerin aslında inanılmaz ve harika olduğunu söylemek oldukça doğru.

Bu nedenle, tembel bir portföy, yeni yatırımcılar için en iyi tavsiye edilen yatırım stratejisi olarak kabul edilebilir. Sadece onları bu kadar kolaylıkla iyi getirilerin keyfini çıkarabilecek herhangi bir karmaşıklık içermez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner