Yükleniyor...

Curve DAO (CRV) Coin Nedir?

Curve DAO, AMM'lerin likidite yönetiminde kullanılan stablecoin’leri için tasarlanmış DeFi tabanlı bir platformdur.

curve dao

Curve DAO, AMM’lerin likidite yönetiminde kullanılan stablecoin’leri için tasarlanmış DeFi tabanlı bir platformdur. Platformun yerel kripto para birimi CRV coin’dir.

Curve DAO (CRV) Nedir?

Curve DAO, stablecoin’ler için otomatize edilmiş piyasa yapıcılar (AMM) kullanarak likidite sağlayan merkeziyetsiz bir borsadır. Ocak 2020’de hayata geçirilen borsa, DeFi ile eş değer bir isme sahip olmuştur. Bundan sonrasında ise ciddi bir büyüme kaydetmiştir. Aynı yılın ağustos ayında DAO sistemine geçen Curve, CRV token’larını protokol token’ı olarak kullanmıştır. 

curve dao
DAO. Decentralized Autonomous Organization. Letter DAO, gold coin cryptocurrency Ethereum on grey background

DAO Nedir?

Merkeziyetsiz otonom organizasyonların kısaltması olarak bilinen DAO’larda herhangi bir merkezi otorite bulunmaz. Protokolleri insanlar değil algoritmalar kontrol eder. Bu yüzden DAO’larda kararlar algoritmik yöntemler ve insanların kendi oylama güçleriyle ilgili düzenlenmiştir.

İlk DAO projesi 2016 yılında hayata geçen ve DAO ile aynı adı taşıyan The DAO oldu. The DAO’nun açık kaynaklı kodu Christoph Jentzsch tarafından yazılırken, yazılım ekibi tarafından ise geliştirildi. Ekipte öne çıkan isimler arasında Stephan Tual ve Simon Jentzsch yer almaktaydı. Proje, o dönemde ICO’larda da sıkça görüldüğü üzere, token satışıyla kendini fonlamayı planlıyordu. Tokenları satın alanlar projenin yatırımcısı olarak konumlanacaktı.

Bir ay içinde 11 bin token satışı gerçekleştiren proje, 150 milyon dolara denk gelen Ethereum yatırımı almıştı. Ancak işler beklendiği gibi sonuçlanmadı.

DeFi ve DEX Nedir?

Merkezsiz finansın kısaltması olan DeFi, herhangi bir merkez olmaksızın çalışan bir alandır. DeFi alanında borç alabilmek için karşılığınızın ve kripto para cüzdanınızın olması yeterlidir. Siz borç almak için karşılık bulunduracağınız kripto paralar ve borç verme platformları üzerinden borç almak yeterlidir. Ya da fon sağlamak isterseniz, borç alıp verme platformlarıyla merkezsiz borsalara kolayca fon da sağlayabilirsiniz.

Merkeziyetsiz borsaların kısaltması olan DEX ise kullanıcıların herhangi bir bilgi gerekmeksizin yalnızca cüzdanlar aracılığıyla işlem yapmalarına olanak sağlar. Bu sayede kullanıcıların, merkezi borsalardaki gibi hesap açıp bilgi tutmalarına gerek duymaz. DEX’lerde kripto para işlemleri anonim bir şekilde gerçekleşir ve kullanıcıların kimliği herhangi bir kimseye açıklanmaz.

CRV Coin Nedir?

CRV coin, Ethereum (ETH) tabanlı Curve.fi isimli DEX token’ıdır. Protokolde stablecoin’ler başta olmak üzere tüm ERC-20 tabanlı token’ların değişimine olanak sağlamaktır.

Platformda geçici zararları önlemek için birbirine benzer varlık sınıfları kullanılır. Bu da Curve DAO’ya sadece belli kripto para sınıflarındaki havuzlar sağlarsın. CRV token’ları ise 4 seneye kadar ödül almak amacıyla kilitlenebilir.

Curve DAO Token’ın Özellikleri Nelerdir?

Curve DAO Token’ları, protokolde yönetişim token’ı olarak işlem görür. Bu da fon sağlayıcıların ödülleri CRV olarak almalarına olanak sağlar. Sonra kullanıcılar isterlerse CRV token’larını stake ettirebilirler.

Curve Finance’in üç ana hedefi vardır:

 1. Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) oluşturmak.
 2. Genel olarak riski düşük olan yatırımlar için düşük riskli, düşük getirili ödüller sağlamak ve daha fazla istikrar karşılığında oynaklığı önlemek.
 3. Likidite sağlayıcıları tarafından sabit ve öngörülebilir getirileri olan bir itibari para tasarruf hesabı olarak sağlamak.

Curve’ün Kurucuları Kimlerdir?

Curve’ün kurucusu ve CEO’su Michael Egorov, kripto paralar ile uğraşmış Rus bilim insanıdır.  2015 yılında NuCypher’ın kurucu ortağı ve CTO’su olarak, gizliliği koruyan altyapılar ve protokoller geliştirerek bu alana girdi. Ayrıca Egorov LoanCoin isimli merkezsiz banka ve borçlanma ağının kurucusudur.

Curve’ün ekibi CRV dağıtım sistemine dahil ve ödüllerini iki senelik bekleme planına göre alacaklar. Ağustos 2020’de Egorov, kendisinin year.finance’in oylama gücünden faydalanarak kendisine yüzde 71’lik güç verdiği durumda kendisini eleştirdi.

Curve’ün Diğer Protokollerden Farkı Nedir?

Curve, otomatize piyasa yapıcının stablecoin işlemlerinde kullanılmasıyla alakalı birçok kişinin ilgisini kazanmıştır.

DAO ve CRV token’larının sürülmesi sayesinde yönetişim protokolü üzerinde oy sahibi olmalarına olanak sağlayan firma, likidite sağlama konusunda ve sahiplik sağlaması konusunda ilerledi.

DeFi işlemlerindeki patlama sayesinde Curve, kullanıcı karlarını otomatize piyasa yapıcı sayesinde süreci daha da gelişmiş oldu.

Böylece Curve’de yield farming ve likidite madenciliği sayesinde stablecoin’ler üzerinde risksiz kar elde etmelerini sağlar.

Platform ise iş modeli olarak kullanıcılardan sadece ücret alır.

curve dao

Curve DAO ATH’si Kaç?

CRV coin en yüksek fiyatı yani ATH’si 14 Ağustos 2020 tarihinde 15,37 dolardır. ATH, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek fiyatı (All-Time High) anlamına gelir. Bu, kripto para biriminin tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı zamanı ifade eder. – Her kripto para birimi kendi ATH’sine sahiptir ve genellikle yatırımcılar, bir kripto para biriminin ATH’sini aşmasını ve yeni bir ATH seviyesine ulaşmasını beklerler. Ancak, kripto para birimleri volatil olduğu için, fiyatları hızla değişebilir ve ATH seviyelerine ulaşmak, orada kalmak ve hatta aşmak zor olabilir.

Curve DAO ATL’si Kaç?

CRV coin en düşük (ATL) fiyatı 5 Kasım 2020’de 0,33 USD’dir. ATL seviyeleri, kripto para birimlerinin geçmiş performansı hakkında bilgi verir ve yatırımcıların fiyat seviyeleri hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilir. Ancak, ATL seviyeleri yatırım kararlarının tek faktörü değildir ve kripto para birimlerinin fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, yatırımcılar, kripto para birimlerinin tamamlayıcı göstergeleri de dahil olmak üzere diğer faktörleri de dikkate alarak yatırım kararlarını vermelidirler.

CRV Coin Nasıl Alınır?

Curve DAO Token’ı satın almak için Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Kraken, KuCoin, Gemini ve diğer kripto para borsalarında satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem çiftleri için ise CRV/USDT, CRV/BTC, CRV/USD ve CRV/EUR çiftlerini kullanabilirsiniz.

CRV satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bitstamp
 • Bitfinex
 • Curve Finance
 • SushiSwap
 • Bittrex
 • IDEX
 • Solidly
 • Gate.io
 • Huobi
 • Poloniex
 • OKX
 • BtcTurk
 • BKEX
 • Paribu
 • BitMart

Curve DAO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Curve ağının güvenliği nasıl sağlanır?

Curve otomatize edilmiş piyasa yapıcılar üzerinden risklere bağımlıdır.

Curve sadece stablecoin’leri desteklediği için riskler iyice azalıyor, ama kullanıcılar piyasaların kendilerini dengelemeleri sonucu para kaybedebilirler. 

Curve protokolü denetlenmiştir, ama yine de tam bir güvenlik sağlamaz.

Curve akıllı kontratları denetlendi mi?

Curve akıllı kontratları Trail of Bits tarafından denetlendi. Curve DAO’nun akıllı kontratları ise Trail of Bits, MixedBytes and Quantstamp tarafından denetlendi.

Potansiyel riskler nelerdir?

Güvenlik denetimleri risklerin tamamını çözemez. Curve ise bu durumu dengelemek için farklı havuzlar seçti. Bu konuda insanların kendi risk toleranslarına göre havuzları seçmesinde fayda vardır.

Ayrıca birçok kişi fonları çalmaya çalıştı ama her seferinde başarısız oldular.

Curve DAO hakkındaki gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Başta Curve DAO Token (CRV) olmak üzere tüm kripto paralara ilişkin rehber içeriklere, analizlere son dakika kripto para haberlerine web sitemiz Coinkolik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner