Yükleniyor...

ATOM Coin Nedir? ATOM Coin Yorum ve Geleceği

Cosmos, her biri Tendermint konsensüs gibi BFT (Byzantine Fault Tolerant) konsensüs algoritmaları tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir bağımsız paralel blokzinciri ağı olarak bilinmektedir.

Cosmos

Cosmos, her biri Tendermint konsensüs gibi BFT (Byzantine Fault Tolerant) konsensüs algoritmaları tarafından desteklenen, merkezi olmayan bir bağımsız paralel blokzinciri ağı olarak bilinmektedir. Peki, ATOM coin nedir? İşte ATOM coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Cosmos Nedir?

Cosmos, Blockchain İletişim Protokolü (IBC) ve California çıkışlı startup Tendermint ortaklığında geliştirilen, yeni nesil internet teknolojisinin temeli olmayı hedefleyen bir varlıktır. Blok zincirleri için bağımsız bir ekosistem olarak da tanımlanabilir.

Cosmos, kripto para birimlerini bölmek yerine hepsini bir araya getirip, birlikte çalışmasını hedef alıyor. Para değişimleri için özel blockchain internetini mümkün kılıyor. Ağ tarafından kullanılan tescilli para Atom olarak geçiyor.

Cosmos’un çıkış tarihi 14 Mart 2019’dur. Güçlü bir proje olarak tanıtılsa da tamamen sorunsuz değildir. İki katmandan oluşan bir yapıya sahiptir fakat iki katman daha genişletileceğinden bahsedilmiştir.

Cosmos Nasıl Çalışır?

Cosmos’un sahip olduğu iki katmandan bahsedelim:

İlk katman olan Tendermint, blokzincir geliştirme odaklı görev yapan açık kaynaklı bir tabandır. Bu uygulamaya sahip olan herkes, merkezi olmayan ve BFT uyumlu fikirlerini bu tabana entegre etme hakkına sahiptir.

Blockchain İletişim Protokolü olarak tanımlanan IBC ise, tüm bağımsız zincirler arasında iletişim sağlayan bir ara bağlantı katmanı olarak tanımlanabilir. Bu katmandaki zincirler bağımsızdır ancak ortak bir sistem mimarisine sahiptir. Coin, dijital varlık ve veri paylaşımının anahtarıdır.

2019 yazında bir saldırı tehdidiyle karşılaşılan sistemde güvenlik açıkları olduğu öne sürülse de küresel ekonomi alanında pek çok analistin örnek gösterdiği bir düzeye sahiptir. Kaldı ki, sistemi güçlendirmek için bahsettikleri katman genişletme çalışmalarına devam edilmektedir. Öte yandan istenen seviyeye getirildiğinde, bağımsız bir yapıya sahip olan bir diğer varlık Ethereum’a rakip olması bekleniyor.

Cosmos faaliyete geçtiğinden bu yana, merkezsiz tüm uygulamaları çalıştırabiliyor. Geliştirilen BFT Pos sistemi sayesinde finansal uygulamalardan, sosyal medyaya kadar uzanan işlemlerin tamamı saniyelerde hallediliyor.

Cosmos Network sisteminin yerel kripto para birimi Atom olarak geçer. Cosmos yani Atom’un piyasa değeri 850.756,294 dolar; 24 saatlik ticaret hacmi ise; 112.172,850 dolardır. Yazının yazıldığı tarihte Atom’un satın alma değeri, 26.38 TL yani; 4.44 dolardır.

Cosmos (ATOM) Nasıl Satın Alınır?

ATOM’u şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Okex, Huobi ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi ATOM satın almak için kullanmanız gerekiyor.

Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

Paribu Kayıt

Giriş ya da kayıt prosedürlerini tamamladıktan sonra borsa hesabınıza TL yatırmak için “Yatırma İşlemleri” menüsünü kullanmalısınız.

Paribu TL Yatırma

Paribu’ya TL yatırırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
 • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
 • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

Kolay Alış-Satış

TL yatırma işlemini tamamladıktan sonra “Market” üzerinden veya “Kolay Alış-Satış” üzerinden hızlıca Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. Biz anlatımımızı “Kolay Alış-Satış” üzerinden yapacağız.

Paribu Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki ekrandaki alanları yatırdığınız paranın miktarına göre veya almak istediğiniz BTC miktarına göre ayarlayın. Satın alım işlemini tamamladıktan sonra Huobi’ye geçiş yapacağız. Bu noktada İlk olarak buradan devam ederek Huobi hesabı oluşturun ya da var olan hesabınıza giriş yapın.

Huobi Kayıt Olma

Hesap oluşturduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Bakiye” menüsüne tıklayın ve “Borsa Hesabı (Yatırma ve Çekme” seçeneğine tıklayın.

Huobi Para Yatırma

Buradan “BTC” sütunundan “Yatır” seçeneğine tıklayın.

cosmos

Bu adımda size özel Bitcoin adresi üretilecek. Adresin yanındaki “Kopyala” seçeneğine tıklayın.

cosmos

Şimdi yeniden Paribu’ya dönün ve menüden “Çekim İşlemleri”ne tıklayın.

Sekmelerden BTC’ye tıklayıp, çekmek istediğiniz BTC miktarını girin ve Huobi’den kopyaladığınız cüzdan adresini “Cüzdan Adresi” kısmına yapıştırın. Çekim talimatı verdikten kısa bir süre sonra transferiniz başlatılacak ancak alıcı adrese ulaşması Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

Çekim talebiniz gerçekleştikten sonra artık Paribu ile işimiz bitiyor. Şimdi Huobi’ye geri dönerek üst menüden “Borsa”ya gidin ve sol tarafta bulunan seçeneklerden “BTC”yi seçimleyerek arama çubuğuna “ATOM” yazın ve ekranda filtrelenen ATOM’a tıklayın.

ATOM Nasıl Alınır

Kullanılabilir BTC bakiyenize göre, o anki alış fiyatına göre “Alış Fiyatı” girin ve almak istediğiniz ATOM miktarını girerek “Satın Alma ATOM” düğmesine tıklayın.

ATOM Satın Alma - 2

Bu işlem sonrasında artık kripto cüzdanınızda Cosmos (ATOM) var demektir. Dilediğiniz kadar bu parayı saklayabilir, istediğiniz an bozdurabilirsiniz.

ATOM coin alınabilecek diğer kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bitfinex
 • Bithumb
 • Bittrex
 • OKX
 • Bybit
 • Gate.io
 • Huobi
 • Poloniex
 • Bitget
 • Binance TR
 • BtcTurk
 • Phemex

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner