Yükleniyor...

“Covid-19 Nihayetinde Büyük Şirketlere Yarayacak, Küçük Şirketler Silinip Gidecek”

Gavin Andresen Twitter'da yaptığı paylaşımlarda bazı gözlemlerde bulundu.

gavin andresen ve covid 19

Gavin Andresen Twitter’da yaptığı paylaşımlarda bazı gözlemlerde bulundu. Andresen, 2010 yılında Bitcoin ürünlerin geliştirmesinden bu yana; Bitcoin (BTC) topluluğunda bir efsane haline gelmişti. Andresen, Satoshi Nakamoto tarafından; Bitcoin Baş Developer’ı olarak ilan edildi ve 2012 yılında da Bitcoin Vakfı’nı kurdu.

Büyük Şirketlerin Haksız Rekabeti

Küçük işletmeler COVID-19 salgını nedeniyle büyük ölçüde etkilenerek depresyona neden olmuştur. Şu bir gerçek ki birçok işletme her halükarda piyasalar tarafından silinecektir. Andresen, halka açık hisse senetleri bulunan büyük şirketlerin pandemiden faydalandığını belirtti.

Piyasalar doygunluk seviyesi ile tanınır. Nihayetinde devler küçük pazar rakiplerinden bazılarını eleyebilir. Rekabetin azalmasıyla birlikte, devam eden durgunluğun ardından yaşanacaklar; bazıları için ‘nihai olarak iyi’ olabileceğinden şirketlerin hisse senetleri artacaktır.

Twitter hesabını takip eden bazı yorumcular bu karşılaştırmanın doğru olmadığını vurguladı; çünkü belirli bir dereceye kadar, küçük şirketler halka açık şirketler üzerinde hiçbir zaman bir avantaja sahip değildi.

Ortalık Karışmışken Tüm Zamanların En İyi Seviyesi Mi?

2020’nin ilk çeyreğinde hisse senetlerinin parabolik büyümesi koronavirüs salgının etkilerini dikkate alınca ilginç gelmektedir. Karantinalar sadece Wuhan’da yaşandığı sırada Tesla 2 haneli yükselişler görmekteydi. Son zamanlarda Amazon (AMZN) ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,128 dolar seviyesine geldi ve Mart ortası satışlarından bu yana %30’dan fazla artış gösterdi.

Ancak her şirketiyi performans göstermiyor. Berkshire Hathaway (BRK.A), havayolu endüstrisinin mahvolması nedeniyle 2020 yılının ilk çeyreğinde 50 milyar dolar kaybetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner