Yükleniyor...

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem: Merkez Bankası Kripto Para Konusunda Önemli Bir Adım Attı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto para konusunda yayınlanan yönetmelikle alakalı açıklamalarda bulundu.

kripto

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto para konusunda yayınlanan yönetmelikle alakalı açıklamalarda bulundu. Ertem, ilgili birimlerin gerekli hazırlıkları yaptıklarını ve daha fazla düzenleme geleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem, kripto paraların kullanımı konusunda daha fazla düzenleme yapılacağını dile getirdi. Reuters’ın sorularına cevap veren Ertem, şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladıki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir.”

Ertem, ayrıca yeni düzenlemelerin de yolda olduğunu belirtti:

“Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor.”

Bilindiği üzere Türkiye’de daha önce kripto paralarla alakalı herhangi bir denetim yoktu. Bu yönetmelikle ilk sınırlayıcı düzenleme, kripto paraların kullanım alanlarıyla ilgili oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik 30 Nisan’dan itibaren yürürlükte olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner