Yükleniyor...

DeFi’den Nasıl Faiz Kazanabilirsiniz?

Yaygın olarak kullanılan DeFi Uygulamaları, önemli sabit paralar ve faiz kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için DeFi'den faiz kazanmayla ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

DeFi

Yaygın olarak kullanılan DeFi Uygulamaları, önemli sabit paralar ve faiz kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için DeFi’den faiz kazanmayla ilgili detayları sizlerle paylaşacağız. 

Son yıllarda, DeFi teşvik ettiği birçok umut verici blok zinciri tabanlı uygulama için spot ışığında olmuştur. Blok zincirinin kendisi tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip olsa da, DeFi’nin tamamen merkezi olmayan birkaç yönü vardır. DeFi’nin farklı özelliklerini kullanan Akıllı Sözleşmeler görüyoruz, ancak yine de birkaç merkezi tarafı var.

Her gün daha yenilikçi yöntemlerin ortaya çıktığını gördükçe, merkeziyetsizlik daha belirgin hale gelecek. Şimdilik DeFi dApp’i gözetimsiz bir hizmet olarak değerlendirmek uygun olur. İşte en sık kullanılan DeFi Uygulamalarından bazıları:

  • CompoundFinance
  • DyDx
  • Fulcrum
  • Dharma

Merkezsiz finans okyanusuna daldığınızda, sonunda sabit paralarla karşılaşmanız gerekir. Stabil kripto para birimleri, fiat para birimi gibi sabit bir değere sabitlenmiş bir kripto para birimidir.

Değerlerine bağlı olduğu için rezerv varlıklar, çoğu kripto para biriminden daha merkezidirler. Merkezi bir parti, itibari para birimini rezervlerde tutar ve karşılığında, rezerv para biriminin değerini temsil eden bir token çıkarır.

Stablecoin’ler ayrıca size borç verme yoluyla faiz oranları kazanarak pasif gelir elde etme fırsatı verir. DeFi’de kullanılan dikkate değer sabit paralar şunlardır:

  • Dai (DAI): Ether’i teminat olarak kilitleyerek ve Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP) açarak MakerDAO’da oluşturulur.
  • USD Coin (USDC): Bu, Kaliforniya merkezli kripto borsası tarafından kullanılır. Coinbase cüzdanınıza ABD doları yatırdığınızda  ABD dolarınızı otomatik olarak USDC’ye dönüştürür.
  • TrueUSD (TUSD): TrustToken tarafından verilen bir sabit para. TrustToken’a gönderilen ABD doları TUSD’ye dönüştürülür.
    Ayrıca çeşitli platformlarda satın alınabilecek birçok stabilcoin vardır. 

Borç Vererek Nasıl Faiz Kazanırım?

Hangi stablecoin’i kullanmak istediğinizden emin olduktan sonra, başlamak için bu basit adımları uygulamanız yeterli.

Kripto varlıklarınızı depolamak ve DeFi dApp ile bağlantı kurmak için bir Cüzdana ihtiyacınız olacak. Sorunsuz bir deneyim için yaygın olarak kullanılan ve güvenilir bir cüzdan kullanmak daha iyidir. Metakask en pratik ve güvenilir olan. Ethereum Blockchain ile etkileşime girmenize yardımcı olur ve tarayıcı içinde Ethereum cüzdanınız için özel anahtarlarınızı yönetir.

Metamask’ı yükledikten sonra, genel bir Ethereum adresi alacaksınız. Genel bir adrese yalnızca özel anahtara sahipseniz erişebilirsiniz. Genel adres kullanıcı adı gibidir ve özel anahtar şifre gibidir. Kullanıcı adınızı paylaşabilirsiniz, ancak şifrenizi asla. Hisselerinizi bu adrese aktarın.

Şimdi bir DeFi platformu seçin, yüksek faiz oranı veren ve sürdürenlerle gitmek en iyisidir.

1111

Bir DeFi platformu seçtikten sonra Metamask’ı dApp’e bağlamanız gerekir.

2222222

İlk kullanımınızdan önce, varlığı işletmesine izin veren DeFi akıllı sözleşmesini onaylamanız gerekir. Etkinleştir’i tıkladığınızda, Metamask işlem ayrıntılarınızı açacaktır.

Ayrıca, akıllı bir sözleşmeyle her etkileşimde bulunduğunuzda Ether’de (ETH) bir gas ücreti olduğunu unutmayın.

33333333
44444444444

Pahalı gas ücretleri büyük bir düşüş olabilir, ancak Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi sadece an meselesi ve bu muhtemelen gas ücretlerinde önemli bir düşüş getirecektir.

Etkinleştir’e bastıktan sonra, artık kar elde etmeye başlamak için stablecoin varlığınızı tedarik edebilirsiniz. Protokole sağlamak istediğiniz miktarı seçin. Metamask tekrar açılacak ve ilgili gas ücreti ile işlemi onaylamanız gerekecek.

5555555555555

Artık açık bir finansal devrimin parçasısınız. Artık bir üçüncü taraf yerine bilgisayar kodu fonlarınızı yönetiyor. Fonlarınız ödünç alındıkça gerçek zamanlı olarak faiz kazanmaya başlayacaksınız, her blok zinciri bloğu çıkarıldığında güncellenmeye devam edecek.

Herhangi bir noktada borç vermeyi durdurmak isterseniz, para çekme işlevini kullanarak paranızı çekebilirsiniz. DeFi ekosisteminde, fonlarınızın kontrolü tamamen sizde.

Riskler ve Hususlar

DeFi, geleneksel finansal sistemin tüm eksikliklerine kusursuz bir çözüm gibi görünebilir. Ancak, arkasındaki teknolojiyi önceden tam olarak anlamak ve beraberinde getirdiği riskleri dikkatlice düşünmek en iyisidir.

1. Hatalar ve Güvenlik Açıkları

Kodların her zaman hatalara ve hatalara açık olduğunu anlamak önemlidir. İyi haber şu ki, bu tür riskler üçüncü taraf güvenlik firmaları tarafından ele alınabilir.

Yüksek değerli DeFi pazarı, birçok siber saldırıyı cezbetme eğilimindedir. 

2. Faiz Oranı Dalgalanmaları

Akıllı sözleşmelerle etkileşime girerken faiz oranında büyük değişkenlik vardır. %20 APR oranı uzun süre geçerli olmayabilir ve anında %5 gibi daha düşük bir orana düşebilir. Daima tetikte olun ve yüksek beklentilerinizin sizi alt etmesine izin vermeyin.

3. Tasfiye Riskleri

Borçlular tarafından teminat olarak kullanılan düşük likiditeye sahip varlıklar, hızlı bir düşüş yaşama potansiyeline sahiptir. Ethereum ağı, aynı anda çok sayıda işlemi yürütmede en verimli değildir ve bu, zorunlu satış kapsamında olmayan ödenmemiş kredilere neden olabilir.

Ancak, bu sorunlar çoğunlukla iyileştirilmiş risk yönetimi önlemleri alınarak çözülmüştür.

4. Stabilcoin Hıçkırıkları

Sabit paralar, itibari para ile aynı değeri paylaşan itibari para destekli kripto para birimidir. Bununla birlikte, stablecoin ihraççısı Tether’in bankacılık ortağı ile ilgili sorunlar, 1 USDT’nin değerinin kısa bir süre için 0,90 dolara kadar düşmesine neden oldu.

Stabilcoinler, kripto piyasasının oynaklığına iyi bir çözüm olarak gelse de, merkezi kripto varlığını yöneten faktörlerin farkında olmak en iyisidir.

DeFi’nin Kapsayacağı Çok Yer Var

DeFi ekosistemi hala erken aşamalarında. DeFi ile yeni yatırım fırsatları artıyor, ancak hala birçok belirsizlik var. En son piyasa trendlerinden haberdar olmak ve yatırım yapmadan önce kapsamlı araştırma yapmak en iyisidir. Yeni yenilikler bizi daha az zorlu yollara yönlendirdiğinde asla emin olamazsınız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner