Yükleniyor...

Mazars’ın Kripto Çalışmalarını Durdurduğu Bildirildi

Kripto para borsalarıyla rezerv kanıtı üzerinde çalışan Mazars'ın bu alandaki tüm çalışmalarını durdurduğu bildirildi.

Denetim Firmasi Mazars Kripto Calismalarini Durdurdu

Kripto para borsalarıyla rezerv kanıtı üzerinde çalışan Mazars‘ın bu alandaki tüm çalışmalarını durdurduğu bildirildi.

Kripto para borsalarında yaşanan sorunlu süreçler, denetim ve düzenleyici ihtiyaçlarını beraberinde getirdi. Bu kapsamda Binance, rezerv kanıtı sistemini getirdiğini duyurmuştu. Popüler kripto para borsası FTX‘in çöküşü, rezerv kanıtının doğmasında önemli etmen oldu. Kripto borsalarının bu yeni adımı, sektördeki güveni tazelemek için gerçekleştirildi. Ancak rezerv kanıtı, üçüncü taraf denetimi olmadan anlamsız görüldü. Bu kapsamda borsalar, denetim firmaları ile ortak çalışmaya başladı. Binance, KuCoin ve CryptoCom gibi borsalar, Mazars ile iş birliği yaptı.

Mazars ve Armanino, Kripto Çalışmalarını Durdurdu

Kripto para borsalarının rezerv kanıtı denetimi kısa sürdü. Binance’in bildirdiğine göre, üçüncü taraf denetçiler olan Mazars ve Armanino, rezerv kanıtı sisteminden çekildiler.

İlk hamle Armanino‘dan gelmişti. Forbes’te yer alan habere göre, FTX US‘ın denetimlerini kaçırdığı için davalık durumda olan Armanino, bu alandaki çalışmalarını durdurdu. Dün yapılan bu hamleden sonra ise Mazars‘ın çekilme kararı aldığı belirtiliyor.

Binance tarafından gönderilen bildiriye göre, Binance ve diğer borsalara rezerv kanıtı denetimi sağlayan Mazars, kripto müşterileri için gerçekleştirdiği tüm çalışmalarını durdurdu.

Binance sözcüsü, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Mazars, CryptoCom , KuCoin ve Binance dahil olmak üzere küresel olarak tüm kripto müşterileri ile çalışmalarını geçici olarak durduracaklarını belirtti. Ne yazık ki bu, şu an için Mazars ile çalışamayacağımız anlamına geliyor.”

Borsalardan Cevap Gecikmedi

Mazars’ın kripto müşterilerine hizmet vereceğini durdurmasını zaten Binance bildirmişti. Binance sözcüsü, aldıkları bir mailden yola çıkarak bu haberi verdi. Binance konuyla ilgili, “Maalesef bu artık Mazars ile çalışamayacağımız anlamına geliyor.” dedi.

Diğer borsalardan da konuyla ilgili kısa ve net cevaplar geldi. CryptoCom sözcüsü, şirketin tüm sektördeki şeffaflığı artırmak için saygın denetim firmalarıyla çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. CryptoCom sözcüsü, bunun için 2023 yılı ve sonrasını hedef gösterdi.

KuCoin sözcüsü, “Gelecekte, üçüncü taraf doğrulama raporu sağlamak için önde gelen ve saygın herhangi bir denetimle çalışmaya açığız” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner