Yükleniyor...

Deutsche Telekom, Açık Blockchain Ağı Celo’ya Yatırım Yapıyor

Dünya devi Deutsche Telekom, Celo (CELO) satın alarak merkeziyetsiz finansal (DeFi) ekonominin geleceğine yatırım yapıyor.

bi t logo 1002

Dünya devi Deutsche Telekom, Celo (CELO) satın alarak merkeziyetsiz finansal (DeFi) ekonominin geleceğine yatırım yapıyor. Celo, DeFi sistemleri ve araçlarını akıllı telefonu olan herkesin ulaşabileceği bir hale getirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir blockchain ekosistemi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan T-Systems’in CEO’su ve Deutsche Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Adel Al-Saleh, şu ifadeler kullandı:

“CELO’ya yaptığımız yatırım, T-Systems tarafından işletilen altyapı ile birleştirildiğinde, şirketimizin açık bir blok zinciri ağına katılımı ile stratejik bir yaklaşım elde etmesini sağlamaktadır. Bu yatırım ile hem kendi ağımızı hem de Celo ağını daha güvenli hale getirebiliyor ve Celo ağı üzerinde kullanıcı girişini ve farklı kullanım senaryoları geliştirilmesini kolaylaştırabiliyoruz.”

Celo DT English image

Altyapı İşletecek

Deutsche Telekom’un amacı Celo ekosistemi üzerinde bir altyapı işletmek. Böylece, Deutsche Telekom; alt kuruluşu T-Systems MMS Open Telekom Cloud’u (OTC) kullanarak bir doğrulayıcı (validatör) haline gelmiş olacak. Deutsche Telekom ayrıca SMS API sistemini de açacak ve bu sayede doğrulayıcıların bu servisi kullanarak doğrulama mesajları göndermesini sağlayacak.

SMS sağlayıcılarının çeşitliliğini Celo platformuyla arttırmak hem merkeziyetsiz telefon doğrulaması protokolünün geliştirilmesini, güvenli hale getirilmesini hem de güvenliği sağlayacak bir adım. Böylece Celo blok zincirinin kullanımı da kolay bir hale getirilecek.

Celo, 130’dan fazla Birlik üyesi ile herkes için refah şartlarının bulunduğu bir finansal sistem yaratıyor. Celo’nun kurucu ortağı Rene Reinsberg, şunları söyledi:

“Celo ağının güvenli hale getirilmesinde, Celo altyapısının geliştirilmesinde ve doğrulayıcı olarak önemli katkılar yapılmasında Deutsche Telekom’un desteğini almaktan mutluyuz. CELO edinimi ve mobile-first tasarımlı platformunun üzerine yapılan geliştirmelerin güçlü birlikteliği, dijital varlıkların kitle piyasada benimsenmesini hızlandıracak ve her yerden akıllı telefon kullanıcılarına sağlam, güvenli ve düşük maliyetli ödeme imkanı sunacak.”

Öte yandan bu satın alım Telekom Innovation Pool (TIP) tarafından gerçekleştirilecek. TIP, Deutsche Telekom’un stratejik yatırım fonu ve Deutsche Telekom Sermaye Ortakları (DTCP) tarafından yönetiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner