Yükleniyor...

DEVA Partisi Kurucusu Ali Babacan’la Kripto Para Sohbeti

ShiftDelete’den Hakkı Alkan, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kurucusu ve Genel Başkanı Ali Babacan ile kullandığı telefondan uygulamalara, kripto paradan veri güvenliğine kadar birçok konu hakkında sohbet gerçekleştirdi.

EzRCdo4VgAAB0p4

ShiftDelete’den Hakkı Alkan, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kurucusu ve Genel Başkanı Ali Babacan ile kullandığı telefondan uygulamalara, kripto paradan veri güvenliğine kadar birçok konu hakkında sohbet gerçekleştirdi.

Babacan, kendisine yöneltilen “Kripto para konusuyla ilgileniyor musunuz?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: 

“Kripto paralar benim ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olduğun dönemde yoğun kullanılmaya başlandı dünyada. Tabi biz de yakından takip ettik. Bir blockchain kısmı var daha çok şifreleme ile ilgili. Blockchain sadece kripto paralarda değil pek çok alanda kullanılıyor. Önemli ve önü açık bir teknoloji. Ama devletler de çok dağıtık şeylerden huzursuz olur. Anlamazlar, anlamadıkları şeyi regüle etmeye çalışırlar.”

Alkan tarafından sorulan “Kripto para yatırımınız var mı?” sorusuna cevap veren Babacan, “Ben kendi yatırımlarım hakkında konuşmuyorum yanlış yönlendirme yapmamak adına” dedi. Babacan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Kripto paranın ilk çıkış şekli ödeme aracı olaraktı. Şimdi yatırım aracına dönüştü. Çünkü değer arttı. Bu mesele önemli. Geçen gün gecenin bir yarısında ciddi bir kısıtlama geldi. Direkt bankalara kapı açık tutuldu onun dışında her şey yasaklandı. Fintech Türkiye’nin uzmanlaştığı dünyaya teknoloji üretebilecek bir durumda ama hükümet anlamadığı bilmediği bir alanda en çok bildiğini yaptı. O da yasaklar.”

Babacan ayrıca kripto paralarla alakalı olarak uyarılarda da bulundu:

“Kripto paralarda ödeme ya da yatırım aracı olarak kullanım o para birimini iyi anlamaktan geçmeli. Vatandaşlar detaylı teknolojisini çözemedikleri konulardan uzak durmalılar. Ama anladılarsa, algoritmayı çözdülerse bilerek anlayarak ödeme aracı ya da yatırım aracı olarak kullanabilirler. Ama sadece geçmişe bakarak paralarını bu kadar artmış etmiş diyerek çarçur etmesinler.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner