Yükleniyor...

deVere CEO’su, El Salvador’un Bitcoin (BTC) Kabulünü Değerlendirdi

El Salvador'un yasal olarak Bitcoin'i (BTC) benimsemesi, kripto sektörünün en önemli gündemi haline geldi.

el salvador 1

El Salvador’un yasal olarak Bitcoin’i (BTC) benimsemesi, kripto sektörünün en önemli gündemi haline geldi. Bu konuda birçok farklı görüş söz konusu.

Dünyanın önde gelen finans kurumlarından biri olan deVere’nin kurucusu Nigel Green, bu harekete destek verdi. CEO, bu hareketin “yeni bir dünyanın başlangıcını” başlattığını söylerken, ulusun bu benimsemeyle tarih yazdığını ifade etti. Green ayrıca, uygulamanın başarısının ardından diğer ulusların da El Salvador’un adımlarını takip etmek zorunda kalacağına inanıyor.

“Paranın geleceğinin şu veya bu şekilde kaçınılmaz olarak dijital olduğu neredeyse evrensel olarak kabul ediliyor”

Green, yine de bazı açılardan konuya temkinli yaklaşıyor. Hali hazırda El Salvador’un ödeme aracı olarak ABD dolarını kullandığı düşünüldüğünde, buraya Bitcoin de eklemek ülke için farklı sorunlara sebebiyet verebilir.

El Salvador hala başka bir ülke tarafından basılmış bir para birimi kullandığından, kendi isteğiyle para basma şansına sahip değil. Ülkedeki dolarların, ülkede kullanılabilir hale getirilmesi için ödünç alınması veya kazanılması gerekir. Böylece Bitcoin benimsenmesi çeşitli sorunları doğurabilir. Green, “El Salvador’da doların bitmesi ve IMF gibi kurumların Bitcoin’i benimseyen bir ülkeye olumlu bakmama olasılığı söz konusu” dedi.

Bu konu El Salvador’da Bitcoin’in ülkede yasal ihale olarak kabul edilmesine karşı protestoları ateşleyen nedenlerden biriydi. Ancak CEO, enflasyon, devalüasyon ve satın alma gücü söz konusu olduğunda, Bitcoin hareketinin uzun vadede ülke ekonomisini olumlu yönde etkilediğini düşünüyor.

“Bitcoin küresel ölçekte faaliyet gösteriyor. Bu nedenle daha geniş küresel ekonomik değişikliklerden büyük ölçüde etkileniyor. Ek olarak dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları para birimlerini devalüe ederken, Bitcoin’in arzı sınırlıdır. Bu nedenle El Salvadorlular, yeni kabul edilen para birimlerinin onlara daha fazla satın alma gücü sağladığını görecek”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner