Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Avro Araştırmalarına Resmen Başladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital avro araştırmalarına başladı

avro

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital avro araştırmalarına başladı. ECB başkanı Christine Lagarde, ECB’nin insanların dijital para birimlerine yönelik taleplerine yanıt vermeye ve “tüm bankacılık sistemini tehlikeye atmayan” Avrupa merkezli bir çözüm bulmaya hazır olması gerektiğine inanıyor.

Lagarde ECB’nin Planlarını Açıkladı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab ile yaptığı röportajda, başta dijital euro olmak üzere merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında konuştu.

Lagerde yaptığı röportajın ardından şu tweet’i paylaştı:

“ECB olarak biz, hazır olmamız ve insanların taleplerine cevap verecek teknolojiye sahip olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle dijital avro için iki yıllık bir araştırma başlatıyoruz”

ECB’nin web sitesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Şimdi dijital bir avronun nasıl görünebileceğini araştırmaya başlıyoruz. Bu araştırma aşaması Ekim 2021’de başlayacak ve yaklaşık iki yıl sürecek

Dijital bir avronun nasıl tasarlanabileceğine, vatandaşlara nasıl dağıtılabileceğine, piyasa üzerindeki etkisine ve Avrupa mevzuatında ihtiyaç duyulabilecek değişikliklere bakacağız”

ECB başkanı Lagarde verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Bu talebe cevap vermeliyiz. Avrupa menşeili, güvenli, dostane koşullarda ödeme aracı olarak da kullanılabilen ve tüm bankacılık sistemini tehlikeye atmayan bir çözümümüz olduğundan emin olun.

Bu nedenle talebe cevap vermeden önce iki yıllık bir araştırma yapmak istiyoruz”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x