Yükleniyor...

El Salvador, Bitcoin’in (BTC) Yasal Hale Gelmesiyle Chivo Cüzdanını Başlattı

El Salvador, Bitcoin'in (BTC) yasal hale gelmesinin ardından Chivo cüzdanını başlattı.

chivo

El Salvador, Bitcoin’in (BTC) yasal hale gelmesinin ardından Chivo cüzdanını başlattı.

Chivo cüzdanı, bireyler ve şirketler için Bitcoin ve ABD doları cinsinden ücretsiz işlemleri destekleyecektir.

Meksika merkezli kripto varlık işlem platformu Bitso, Chivo için temel kripto hizmetleri sağlayacak. Bitso, dolar işlemlerini kolaylaştırmak için California merkezli Silvergate Bank ile çalıştığını duyurdu. Ek olarak uygulamanın ülke çapındaki Bitcoin ATM’lerinden para çekmenin yanı sıra Bitcoin işlemlerinin otomatik olarak dolara dönüştürülmesini destekleyeceğini söyledi.

Tüm ayrıntılar henüz kesinleşmemiş olsa da Chivo’nun El Salvador’un ötesinde daha geniş bir erişime sahip olabileceği görülüyor. Yapılan duyuruda Bitso El Salvador vatandaşlığı olmayan kişilerin uygulamaya erişebileceğini ve cüzdanın “dünyanın her yerindeki” insanlardan ve işletmelerden gelen ödemeleri desteklediğini söyledi.

2,75 milyondan fazla kullanıcısı olan Bitso, El Salvador’daki havalelerin önemini vurguladı. Bitso’ya göre bu hamleyle birlikte diğer ülke pazarlarındaki uzmanlık da gelişecek. Bitso’ya göre hizmetleri yalnızca 2020’de ABD ve Meksika arasında 1,2 milyar dolardan fazla havale yapılmasını sağlayarak maliyetleri %50-70 oranında azalttı ve işlem sürelerini kısalttı.

Bitso’nun Sınır Ötesi Ödemeler Direktörü Santiago Alvarado, şunları söyledi:

“Latin Amerika genel olarak sınır ötesi ödemelerde maliyetleri düşürmeyi amaçlayan ürünler için büyük fırsatlar sunuyor.

Bölge çok sayıda büyük göç koridoruna ev sahipliği yapıyor ve bölgedeki düşük ve orta gelirli ülkelere yapılan havale akışları, dünyadaki tüm havale akışlarının neredeyse %20’sini temsil ediyor”

Bununla birlikte, cüzdan için kaydolanların 30 dolarlık Bitcoin alacak olmasına rağmen, El Salvadır’da kaç kişinin Chivo kullanacağına dair birçok soru işareti söz konusu. El Salvadorluların bazıları Bitcoin yasasını protesto etmeyi sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner