Yükleniyor...

Diem’den, ABD Senatosu’na “Diem Facebook Değildir” Cevabı

Facebook destekli kripto para projesi olan Diem, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nun Novi cüzdanının lansmanını durdurma girişimlerine yanıt verdi.

diem facebook

Facebook destekli kripto para projesi olan Diem, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun Novi cüzdanının lansmanını durdurma girişimlerine yanıt verdi.

Facebook kripto para projesi, insanların yurt dışına anında, güvenli ve ücretsiz olarak para göndermesine ve almasına yardımcı olacak Novi cüzdanını başlattı. Ancak ABD’li milletvekillerinin bu durumu sert bir şekilde karşılayarak Mark Zuckerberg’e dijital cüzdan projesini durdurması için açık bir mektup gönderdiler.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyeleri tarafından imzalı bir şekilde gelen mektupta şu şekildeydi;  

“Kripto para ve dijital cüzdanı başlatmak için harekete geçen Facebook, derhal Novi cüzdanı durdurmalı Diem’i piyasaya sürmemeli.”

Senatodan gelen tepkilere rağmen Novi cüzdan lansmanı, Apple ve Google’ın uygulama mağazalarında indirilmek üzere listelenmeye devam etti.

Diem, Senatörlerin mektubuna verdiği yanıtta, yasa koyucuların “Diem ve Facebook arasındaki ilişkiyi” yanlış anlamış olabileceklerini belirtti. Sosyal medya varlığı ve kripto para projesinin tamamen farklı iki organizasyon olduğunu da ortaya koydu.

Diem basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Diem Facebook değildir. Biz bağımsız bir kuruluşuz ve Facebook’un Novi’si, Diem Derneği’nin üyesinden sadece biri. Novi’nin Paxos’taki pilotu Diem’le ilgisiz. Diem’in blok zinciri tabanlı ödeme sistemi, ödemeler için amaca yönelik oluşturuldu ve bu nedenle tüketici güvenliğine, finansal istikrara ve finansal suçla mücadeleye öncelik verdik. Ayrıca bağımsızlığımız, ödemelerde rekabeti ve birlikte çalışabilirliği teşvik etmek için tasarlanmıştır.”

Diem Stablecoin projesi Finans başkanı David Marcus’un şahsında, Facebook’un üst düzey yöneticilerinden biri tarafından yönetiliyor. Bunun dışında proje, 2018’de geliştirildi ve Facebook’un bir buluşudur. Ancak o zamandan beri şirket, projeyi canlı tutmak için birkaç ortaklık yaptı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner