Yükleniyor...

Dijital Paralar: nasıl çalışır ve sunduğu farklılıklar neler? | Bank of England

Bank of England, "Ödeme Teknolojilerindeki İnovasyonlar ve Dijital Para Birimlerinin Çıkışı" isimli geniş çapta bir rapor hazırladı.

bank of england logo1

Bank of England, “Ödeme Teknolojilerindeki İnovasyonlar ve Dijital Para Birimlerinin Çıkışı” isimli geniş çapta bir rapor hazırladı. Raporda bahsi geçen konular ile ilgili notlar ise şu şekilde oldu:

  • Modern elektronik ödeme sistemleri güvene dayalıdır ve ödemelerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için merkezî üçüncü parti hizmetlerine ihtiyaç duyar. Son zamanlarda Bitcoin gibi dijital para birimleri ile yapılan geliştirmeler, yeni bir para birimi ve merkezî olmayan ödeme sistemlerinin kombine edilmiş halidir.
  • Dijital para birimlerinin parasal yönleri tartışmaya açık bir konu olduğu halde, bu ödeme sistemlerinin altında yatan merkezî olmayan muhasebe kayıtları, oldukça önemli bir inovasyondur.
  • Banka depozitleri ve bir çok finansal varlık, dijital ortamda kayıt altında tutulmaktadır. Bu da merkezî olmayan muhasebe kayıtlarının, finansal sistemlere entegresinin olası olduğuna işarettir.

İngiltere, uzun süredir Bitcoin’i yakından inceliyor ve dijital para birimlerinin ileride finans alanında oynayabileceği etkin rolleri aydınlatmak adına çalışmalar yapıyor. Daha önce Innovative Finance etkinliğinde konuşan İngiltere maliye bakanı Osborne, “Bu tür alternatif ödeme sistemleri oldukça popüler, çünkü bu sistemler hızlı, ucuz ve kullanışlı. Bu sistemlerin sağlayacağı faydaların, Birleşik Krallık ekonomisinde kullanılacağını görmek isterim.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Raporda bahsi geçen konular ise Bank of England Youtube hesabında yayınlanan bir video ile özetlenmeye çalışılmış.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner